Miesiąc: czerwiec 2023
KREATYWNE ZAJĘCIA W BIBLIOTECE NA ŹRÓDLANEJ
W dniu 30.06.23 odbyły się ostatnie przedwakacyjne zajęcia z cyklu Kreatywne Zajęcia dla dzieci. Tematem oczywiście były wakacje, plany i pomysły na ich spędzenie.
W dniu 30.06.23 odbyły się ostatnie przedwakacyjne zajęcia z cyklu Kreatywne Zajęcia dla dzieci. Tematem oczywiście były wakacje, plany i pomysły na ich spędzenie. O swoich wakacyjnych marzeniach opowiedziała nam bohaterka książki pod tytułem „Wakacje Adelki”. Wiadomo jednak, że plany lubią zmiany , dlatego nie zawsze wychodzi nam to co zaplanujemy i to właśnie spotkało Adelkę.
Jeśli wakacje to oczywiście mnóstwo zdjęć z wyjazdów, śmiesznych sytuacji, spotkań itd. Zdjęcia wkładamy do albumów, trzymamy na plikach albo drukujemy i wieszamy w ramkach. Naszym zadaniem było stworzenie ramki, ale nie takiej zwykłej. Na naszych pracach znalazły się wspomnienia z poprzednich wakacji, nasze marzenia na przyszłe podróże, treść ulubionych książek.
Piracki dzień zabawa w Tyliczu
W dniu 13 czerwca w Tyliczu odbył się „Pracki dzień zabaw” połączony z ostatnim przedwakacyjnym DKK zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną w Tyliczu oraz Placówkę Wsparcia Dziennego „Przystań”.
W dniu 13 czerwca w Tyliczu odbył się „Pracki dzień zabaw” połączony z ostatnim przedwakacyjnym DKK zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną w Tyliczu oraz Placówkę Wsparcia Dziennego „Przystań”. Uczestnikami spotkania były grupy 5 i 6-latków z miejscowej ochronki. Przedszkolaki na samym początku wysłuchały bajki o Piracie Patch’cie, a następnie wzięły udział w licznych zabawach i konkurencjach sportowych m.in.: strzelali do celu kulami armatnimi, zamiatali pokład na czas, wzięli udział w pirackim tańcu zamrażańcu, pirackiej przeprawie przez bagna itp. Na koniec naszej zabawy na młodych piratów czekał słodki poczęstunek i ukryty skarb, a w nim prawdziwe złote monety.
Z książką do przedszkola wyruszyła Filia1
„Jestem przyjacielem i mam przyjaciela”, pod takim hasłem odbyły się ostatnie już przed wakacyjne zajęcia z cyklu „Z książką do przedszkola” w których uczestniczyły dzieci z Integracyjnego przedszkola Przystań. Tym razem poruszono ważny temat przyjaźni. Jakie cechy powinien posiadać przyjaciel na medal? Czy szata zdobi człowieka? Czy przyjaciel to ktoś ważny? Nad odpowiedziami na te i inne pytania zastanowiliśmy się wspólnie z dziećmi. Przedszkolaki wysłuchały tym razem fragment książki pt. „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele” autorstwa Bringsvaerda Tora. Na koniec wszyscy głośno złożyli przyrzeczenie o przestrzeganiu „Dekalogu Przyjaźni”.
Puciowe harce z malcem w Filii1 – Pucio umie mówić
28
Jak czytać? Co czytać i dlaczego czytać dzieciom?
21 czerwca w naszej bibliotece odbyły się warsztaty dla rodziców i opiekunów na temat czytania dzieciom.
21 czerwca w naszej bibliotece odbyły się warsztaty dla rodziców i opiekunów na temat czytania dzieciom. Uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób dobierać odpowiednią lekturę do wieku dziecka oraz jak uatrakcyjnić samo czytanie książek. Zajęcia prowadziła Anna Oleksy – doświadczony psycholog, pedagog i oligofrenopedagog. Uczestnicy poznali etapy rozwoju dziecka i rekcje na bodźce zewnętrzne. Czytanie dzieciom można wprowadzić już w okresie prenatalnym, a potem niemowlęcym. Najistotniejsze znaczenie w tej fazie ma rozpoznawanie głosu mamy lub ojca, budowanie więzi i poczucia bezpieczeństwa. Kilkumiesięcznym dzieciom możemy pokazywać książki obrazkowe oraz sensoryczne, które mają elementy dotykowe z różnych materiałów, ruchome do wysuwania, a nawet zapachowe. Natomiast czytanie dzieciom starszym warto wzbogacić o atrakcyjne metody i narzędzia. Jednym z nich jest czytanie wrażeniowe. Ma ono na celu pozostawienie w dziecku (dzieciach) wielu wrażeń, nie tylko tych płynących ze słuchania tekstu i patrzenia na ilustracje zawarte w książkach, ale i wrażeń płynących z ruchu, gestów, emocji wyrażanych mimiką, a nawet z muzyki i tańca na siedząco! Bo czytanie wrażeniowe to smakowanie literatury wszystkimi zmysłami. Oprócz czytania dorosły zaprasza dziecko do dopowiadania wyrazów, pokazywania emocji, które pojawiają się w opowieści; jeżeli główny bohater klaszcze i tupie, to dziecko z rodzicem mogą uczynić to samo. Takie czytanie dłużej koncentruje dziecko na tekście i uczy obcowania ze słowem drukowanym. Autorką tej metody jest Małgorzata Swędrowska – popularyzatorka dobrej literatury dziecięcej, pedagożka, trenerka nauczycieli i bibliotekarzy, mama.
Innym ciekawym narzędziem do wspólnego (lub grupowego) czytania jest wykorzystanie teatrzyku ilustracji – kamishibai. Niewielka drewniana (lub papierowa) skrzynka tworzy klimat małego teatrzyku, gdzie na ilustrowanych kartach przewijają się różne opowieści.
Czytając niektóre książki, w tym lektury szkolne warto poszukać gier planszowych o takim samym tytule i wspólnie z rodziną poczytać fragmenty książki i urządzić rozgrywki.
Warsztaty poprowadzone były w formie wykładu oraz ćwiczeń, podczas których uczestnicy prezentowali czytanie za pomocą teatrzyku kamishibai. Każda osoba na zakończenie otrzymała materiały merytoryczne i edukacyjne – zestawy wartościowych tytułów książek z przeznaczeniem dla wieku najmłodszych czytelników, linki do ciekawych stron internetowych, zabaw czytelniczych i artykułów dla rodziców oraz wychowawców.
Zajęcia odbyły się w ramach projektu pt. „Biblioteka (dla każdego) małego i większego człowieka.”
Działanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury.
Zapraszamy!
PUCIOWA AKADEMIA DLA NAJMŁODSZYCH
Puciowe Harce z Malcem w Filii1 – Pucio w mieście
W Filii na Czarnym Potoku odbyły się kolejne, kolorowe, wesołe i szalone harce z maluszkami i ich opiekunami.
Pierwszy Polak u źródeł Amazonki
16 czerwca do Biblioteki Publicznej w Krynicy – Zdroju zawitał światowej sławy podróżnik Jacek Pałkiewicz.
16 czerwca do Biblioteki Publicznej w Krynicy – Zdroju zawitał światowej sławy podróżnik Jacek Pałkiewicz. Pierwszy Polak u źródeł Amazonki; pierwszy, który samotnie przepłynął Atlantyk szalupą ratowniczą; szkoleniowiec astronautów i jednostek specjalnych. O tym wszystkim i o wielu innych niebywałych wyczynach opowiadał podczas spotkania, które zgromadziło całą rzeszę słuchaczy. Jacek Pałkiewicz to człowiek wielu dokonań opisanych w książkach, które czekają na czytelników na regałach naszej biblioteki.
Sobota z wyobraźnią w Filii1
W sobotę, 17 czerwca w Filii na Czarnym Potoku odbyły się ostatnie już przed wakacjami warsztaty z cyklu „Sobota z wyobraźnią”.
W sobotę, 17 czerwca w Filii na Czarnym Potoku odbyły się ostatnie już przed wakacjami warsztaty z cyklu „Sobota z wyobraźnią”. Frekwencja dopisała. Dzieciaki spędziły ten czas bardzo pracowicie ponieważ w pierwszej części zajęć wykonały super laurki dla swoich super ojców. Wcześniej jednak wysłuchały wesołą książkę pt. „Tata. Człowiek, mit, legenda” autorstwa Mifflin Lowe. To zabawna i niezwykle wzruszająca opowieść o miłości, która jest w stanie zmienić zwykłego rodzica w wielkiego bohatera. Kolejna część zajęć przebiegła w klimacie wspomnień. Dzieci obejrzały zdjęcia z wszystkich poprzednich warsztatów i stworzyły księgę wspomnień składającą się z rysunków przedstawiających ich najlepsze chwile w bibliotece. Na koniec wszyscy zostali obdarowani małym prezentem. Życzymy wszystkim udanych wakacji z książką oczywiście.