Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Zieleń, powietrze, woda – nasza piękna, krynicka przyroda”

W dniu 28 lipca br. Komisja Konkursowa w składzie: Agnieszka Krzyżak, przedstawicielka firmy COCA COLA HBC PL, Zyta Turek reprezentująca Stowarzyszenie Miłośników Krynicy i Magdalena Krzeszowska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Krynicy – Zdroju dokonała oceny prac, które zostały zgłoszone do konkursu plastycznego pt. „Zieleń, powietrze, woda – nasza piękna, krynicka przyroda”. Było to 20 prac indywidualnych i 9 zespołowych. Prace zespołowe wykonały dzieci z Wiejskiego Domu Kultury, Placówki Wsparcia Dziennego oraz Biblioteki w Tyliczu, a także wszystkie grupy uczęszczające do Niepublicznego Przedszkola „Piątka” i Montessori w Krynicy – Zdroju. W sumie, w konkursie wzięło udział 141 dzieci z Krynicy- Zdroju, Tylicza i Berestu. Zgłoszone prace zostały wykonane różną techniką: malowane farbami, kredkami, wyklejane z wykorzystaniem różnych materiałów. Uczestnicy Konkursu przedstawili własne wyobrażenia na temat ochrony otaczającej nas przyrody i dbania o swoje miejsce zamieszkania.

Komisja Konkursowa zadecydowała o przyznaniu drobnych nagród każdemu z uczestników oraz wyróżnień za prace, które oceniono najwyżej. Otrzymają je, indywidualnie: Natalia i Nicola (prace złożone w Bibliotece Centralnej), Marysia, Maja i Zosia (Filia Nr 3 na Osiedlu Źródlana), Adam i Zosia (Filia Nr 1 na Osiedlu Czarny Potok) oraz grupowo: dzieci uczęszczające na wakacyjne zajęcia w Filii w Tyliczu, w Placówce Wsparcia Dziennego w Tyliczu oraz Wiejskim Domu Kultury w Tyliczu, a także grupa „Odkrywców” przedszkola „Piątka” i starszaków z przedszkola Montessori.

Po odbiór nagród indywidualnych można zgłaszać się w poszczególnych bibliotekach od 7 sierpnia br., natomiast nagrody dla dzieci, które wykonały prace zespołowe zostaną przekazane przez organizatora do poszczególnych placówek do 11 sierpnia br.

Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Krynicy, firmę COCA COLA HBC Polska sp. z o. o. i Bibliotekę Publiczną w Krynicy – Zdroju. Odbył się w ramach programu wolontariatu pracowniczego CC HBC PL pt. „Rewitalizacja terenu zielonego na obszarze Gminy Krynica-Zdrój”. Z przekazanych środków Donatora, wolontariusze wykonają m.in. tablice edukacyjno-ekologiczne, zamontują domki dla owadów, karmniki dla ptaków oraz zasadzą rośliny przy placu zabaw na Osiedlu Źródlana. Realizację grantu prowadzi Stowarzyszenie Miłośników Krynicy.

Indiański dzień w Tyliczu

Podczas kolejnych zajęć wakacyjnych dzieci uczestniczące w naszych zajęciach wcieliły się w Indian. Zajęcia rozpoczęliśmy tradycyjnie od kilku informacji na temat tych pierwotnych mieszkańców kontynentu amerykańskiego, które stały się dla nas inspiracją do dalszej zabawy tak też wspólnie wykonaliśmy indiański pióropusz, totemy i kije deszczowe, próbowaliśmy odwzorować strój Indian ozdabiając nasze podkoszulki w indiańskie wzory. Nie zabrakło również zabaw na świeżym powietrzu, gdzie zorganizowaliśmy indiańskie podchody i polowanie na bizony.

Wakacyjne podróże z biblioteką – Meksyk

Meksyk to kolejny kraj, który odwiedziliśmy podczas naszych podróży palcem po mapie. W trakcie zajęć dzieci wysłuchały legendy związanej z powstaniem Meksyku oraz zapoznały się z najważniejszymi ciekawostkami dotyczącymi tego kraju. Wykonały kolorowe sombrera i kaktusy, nie zabrakło również muzycznych zabawa z marakasami i gier na świeżym powietrzu.

Palcem po mapie – odwiedzamy Danię

Dania to jeden z krajów do którego udaliśmy się w symboliczną podróż palcem po mapie. Nasze zajęcia tradycyjne rozpoczęliśmy od czytania fragmentów książek, tym razem padło na duńskiego pisarza H. CH. Andersena i jego baśnie. Te piękne i magiczne historie stały się dla nas inspiracją do tworzenia własnych opowieści. Dodatkowo zapoznaliśmy się z najważniejszymi zabytkami Danii i ciekawostkami na temat tego kraju. Przyglądnęliśmy się historii klocków Lego i sami tworzyliśmy z nich wspaniałe budowle. Na koniec wykonaliśmy prace plastyczne „Łodzie wikingów” oraz „Pejzaż Kopenhagi”.

Artystyczny piątek w Tyliczu

Podczas dzisiejszych zajęć przyglądnęliśmy się ludowej porcelanie i jej zdobnictwu. Następnie każde dziecko wykonało swój własny talerz wykorzystując na nim motywy ludowe i nie tylko.

„Hej góry i doliny”

Dzisiejsze wakacyjne zajęcia w tylickiej bibliotece dotyczyły wędrówek górskich. Wspólnie zastanawialiśmy się jak należy zachowywać się w górach tak, aby wędrówka po nich była bezpieczna, przypomnieliśmy sobie podstawowe numery alarmowe. Poznaliśmy szlaki górskie – ich oznakowanie, poziomy trudności. Wysłuchaliśmy legend związanych z Zakopanem, udaliśmy się w górską podróż dla zmysłów – czyli przemierzyliśmy przygotowaną przez bibliotekarzy ścieżkę sensoryczną. Wysłuchaliśmy gwary góralskiej. Na koniec każde dziecko mogło poczuć się jak skoczek narciarski i oddać swój skok po medal. W trakcie naszych zajęć nie mogło zabraknąć prac plastycznych, tym razem były to piękne chusty, góralskie kapelusze i bambosze.

 

 

Wokół legend Krakowa

Podczas kolejnych zajęć wakacyjnych w tylickiej bibliotece dzieci wysłuchały najbardziej znanych legend związanych z Krakowem, następnie wykonaliśmy postacie Lajkonika przy użyciu plasteliny i kolorowych cekinów. Podczas naszych zajęć nie zabrakło również „smoczych rozgrywek gier planszowych oraz zabaw na świeżym powietrzu.

Wakacyjne zajęcia w Tyliczu

Tegoroczne zajęcia w tylickiej bibliotece rozpoczęliśmy od symbolicznej podróży po Polsce i obejrzenia krótkiej prezentacji multimedialnej o naszej ojczyźnie. Następnie dzieci wzięły udział w specjalnie przygotowanym quizie dotyczącym Polski. Dodatkowo poznaliśmy tradycyjne stroje ludowe z poszczególnych regionów Polski, wysłuchaliśmy przyśpiewek ludowych i nauczyliśmy się kilku z nich. Na koniec wykonaliśmy piękne koguciki metoda wycinankową.

Kowboje i Dziki Zachód

Podczas dzisiejszych zajęć zastanawialiśmy się skąd się wzięła nazwa kowboje, jak żyli i jaką część stanów zajmowali. Oprócz quizu i kowbojskich wyzwań dzieci wykonały kolorowe kowbojki.492

 

Jak powstaje powieść

Autor książki pt. „Drogi do wolności” – Kamil Sobik był gościem spotkania, które odbyło się 28 lipca w naszej bibliotece. Pisarz umieścił akcję swojej powieści w realiach historycznych powstania wielkopolskiego. W tym roku przypada 105 rocznica tego zrywu niepodległościowego Polaków, które jako jedno z niewielu zakończyło się sukcesem. Na spotkaniu z czytelnikami opowiadał o pracy nad powieścią, poszukiwaniu materiałów historycznych, ciekawych wątków. Chętnie odpowiadał na pytania uczestników spotkania. Czytelnicy mieli okazję zakupić książkę z dedykacją autora.