Dyskusyjny Klub Książki – Nowe rozdanie

Dnia 30 sierpnia w naszej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie DKK! Świeża dostawa książek wzbudziła miłe emocje i pobudziła do ciekawych dyskusji.
Oto nowe tytuły:
„Powrót do życia. O żałobie i grzybach” – Long Litt Woon

„Listy na wyczerpanym papierze”- Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory

„Chłopiec z tamtych lat” – Janina Katz

„Półbrat” – Lars Saabye Christensen

„Nowa mapa cudów. Podróż w poszukiwaniu rzeczy niepojętych” – Caspar Henderson

„Pola krwi – religia i przemoc”– Karen Armstrong
Oj, będzie czytania!
Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu !

Książki, zabawy i animacje

W piękny, letni dzień – środę, 23 sierpnia nasza Biblioteka zorganizowała czytelniczą zabawę dla dzieci na wolnym powietrzu. Wydarzenie pn. „Świętowanie z Puciem” odbyło się po raz pierwszy w nowej lokalizacji na placu przed wejściem do Biblioteki.

W piękny, letni dzień – środę, 23 sierpnia nasza Biblioteka zorganizowała czytelniczą zabawę dla dzieci na wolnym powietrzu. Wydarzenie pn. „Świętowanie z Puciem” odbyło się po raz pierwszy w nowej lokalizacji na placu przed wejściem do Biblioteki. Tematem przewodnim całej imprezy był PUCIO – bohater cyklu książek dla dzieci autorstwa Marty Galewskiej – Kustra. W parciu o przygody małego chłopca i jego rodziny Biblioteka od kilku miesięcy prowadzi zajęcia dla dzieci: małych, które jeszcze nie uczęszczają do przedszkola oraz większych – przedszkolaków.

Na zabawę zaprosiliśmy najmłodszych uczestników z rodzicami lub opiekunami, ale przygotowaliśmy też atrakcje dla starszych – kilkunastoletnich dzieci, które są czytelnikami biblioteki lub dopiero nimi zostaną. Oprócz akcentów związanych z książką i literaturą dla dzieci, było wiele atrakcji i niespodzianek.

Zabawę i animacje prowadził zespół animatorów Animaniak. Były konkursy, zabawa przy muzyce, puszczanie mydlanych baniek. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty wykonywania przypinek. Dzieci samodzielnie malowały wybrane rysunki, np. z napisem „Kocham czytać”, a potem po włożeniu ich do specjalnej maszyny, otrzymywały gotową przypinkę. Dla uczestników przygotowano malowanie twarzy, malowanki z Puciem, quizy oraz konstrukcje z plastikowych rurek. Na zakończenie każdy otrzymał wybranego balonowego zwierzaka oraz cukierki. Zwycięzcy konkursów zostali nagrodzeni pamiątkowymi gadżetami.  Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem – wzięło w niej udział ponad 70 osób: dzieci, razem z rodzicami, dziadkami, opiekunami.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu pn.”Biblioteka (dla każdego) małego i większego człowieka”.

Dofinasowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury.

Zapraszamy do oglądania relacji z wydarzenia:

 

Pucio na wsi

W sobotę 5 sierpnia spotkaliśmy się po raz kolejny z Puciem. Mały przyjaciel i jego siostrzyczka Misia zabrali nas na wieś. Czytając książeczkę pt. „Pucio na wsi” odwiedziliśmy gospodarstwo pana Henryka, stadninę pani Ewy i pracownię ceramiczną pani Moniki. Uczestnicy zajęć poznawali zwierzęta żyjące w gospodarstwie, pory roku i życie codzienne na wsi. Dowiedzieli się jak piecze się ciasto i robi konfitury. W drugiej części spotkania dzieci wzięły udział w różnych zabawach, a na koniec wykonały przy pomocy rodziców wesołe owieczki.  Zajęcia, w których wzięło udział czworo małych dzieci z rodzicami miały na celu zachęcić najmłodszych czytelników do czytania książek razem z rodzicami, wzbogacenie słownika dziecka o nowe słowa oraz rozwinięcie umiejętności opowiadania

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

Pucio na wsi czyli książkowe harce z malcem w Tyliczu

Pucio to bardzo ciekawski i rezolutny chłopiec, o czym przekonały się nasze maluszki i ich mamy bowiem razem z nim udaliśmy się na wieś i dzielnie pomagaliśmy Puciowi i jego rodzince we wszelkich pracach. Najmłodsi bywalcy naszej biblioteki m.in. wzięli udział w strzyżeniu owiec, dojeniu krowy czy karmieniu zwierząt, które można znaleźć w gospodarstwie. Dzielnie też zbierali jajka od kurek i pokonali z nimi przygotowany tor przeszkód. Na koniec udaliśmy się do ogródka gdzie dzieci mogły pozbierać rosnące w nim warzywa, którymi później ochoczo nakarmiły Pucia.

Zajęcia, które miały miejsce 4 sierpnia br. przeprowadzone były w ramach projektu Biblioteka dla (każdego) małego i większego człowieka, dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

PUCIOWA AKADEMIA DLA NAJMŁODSZYCH W TYLICZU

31 lipca w tylickiej bibliotece ponownie razem z Puciem wybraliśmy się na wieś, tym razem towarzyszyły nam przedszkolaki z Montessori Projekt Piątka. Dzieci dowiedziały się jakie zwierzątka mieszkają na wsi, jak należy o nie dbać, porozmawialiśmy o tym, co nam dają zwierzęta gospodarskie oraz co możemy zrobić z tych produktów. Wspólnie przyglądnęliśmy się pracy gospodarza i pomagaliśmy mu w niektórych czynnościach tak też: zbieraliśmy jajka z kurnika, pomagaliśmy pszczółką zbierać pyłek, dużą atrakcją dla przedszkolaków była możliwość dojenia krowy czy strzyżenia owiec. Dodatkowo przedszkolaki pomogły gospodarzowi nakarmić zwierzęta znajdujące się w jego zagrodzie. Na koniec dzieci przewoziły na taczkach ciężkie bale siana oraz udały się do ogródka, aby pozrywać piękne i dorodne warzywa, którymi wspólnie nakarmiliśmy naszego Pucia. Po tak ciężkiej pracy na naszych przedszkolaków czekała słodka nagroda J

Działanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

„Wieloryb, który chciał więcej”

„Wieloryb, który chciał więcej” autorstwa Rachel Bright to mądra i pouczająca historia o wielorybie, który samotnie przemierza głębiny oceanu gromadząc różne rzeczy i szukając wymarzonego skarbu. Poszukuje, rozgląda się, zbiera, ale cały czas wie, że to nie jest TO COŚ, czego tak naprawdę szuka. Z książki dowiadujemy się co tak naprawdę sprawia, że nasze serca zaczynają śpiewać z radości…. i nie są to żadne skarby ani zgromadzone rzeczy….

KOLOROWE WAKACJE W BEREŚCIE

Każdy z nas może zostać ogrodnikiem a tajniki pracy ogrodnika poznaliśmy dzięki lekturze autorstwa Ralfa Butschkowa pt.: „Mam przyjaciółkę ogrodniczkę”. Na dzisiejszych zajęciach wszystkie dzieci wyhodowały niezwykłe rośliny przy użyciu niezwykłych materiałów. Efekt „prac ogrodniczych” można podziwiać na poniższych zdjęciach.

 

KOLOROWE WAKACJE Z BIBLIOTEKĄ W BEREŚCIE

Na dzisiejszym spotkaniu poruszyliśmy niezwykle ważny temat jakim jest ochrona środowiska. Chcąc zwiększyć świadomość i poczucie odpowiedzialności rozmawialiśmy i szukaliśmy sposobów jak w naszej lokalnej społeczności można skutecznie dbać o przyrodę w naszym najbliższym otoczeniu.