Przedpołudnie z książką i pszczołami w Ochronce

W poniedziałek, 27 listopada bibliotekarki z Filii na Czarnym Potoku wybrały się jak co miesiąc z wizytą do Niepublicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMPNP w Krynicy – Zdroju. Tym razem towarzyszyły im sympatyczne pszczółki, które stanowiły główny temat zajęć. Dzieci zatańczyły więc pszczeli taniec, odgadywały pszczele zagadki, zbierały nektar oraz wykonały wspaniałe plastry miodu. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały również bajeczkę o prawdziwym miłośniku miodku czyli Kubusiu Puchatku przedstawionej tym razem w formie teatrzyku Kamishibai.

Zabawa andrzejkowa w Tyliczu

Koniec listopada to czas Andrzejek – wróżenia, czarów, przepowiedni co przed nami – oczywiście wszystko odbywa się z przymrużeniem oka, ale bez wątpienia staje się to okazją do dobrej zabawy i integracji rówieśniczej. Przekonali się o tym uczniowie z klas I – III SCESZ w Tyliczu, którzy 28 listopada przybyli do WDK w Tyliczu na zabawę zorganizowaną przez Bibliotekę Publiczną oraz Placówkę Wsparcia Dziennego „Przystań”.  Podczas wspólnej zabawy dzieci wzięły udział w licznych wróżbach i zabawach m.in. były to: wyścigi butów, wróżby z andrzejkowych kubeczków, wróżby z odcisków dłoni czy z pudełka przyszłości. Zabawne wróżby urozmaicone były zabawami tanecznymi wśród, których znalazły się tańce z miotłami, andrzejkowy taniec zamrażaniec, zabawa mam chusteczkę haftowaną itp. Zorganizowane przez nas andrzejki okazały się nie tylko wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu emocji i przeżyć, ale również stały się doskonałą szansą do poznawania ludowych tradycji. Co przyniesie los i czy wróżby się spełnią? Przyszłość pokaże. Dziś pewne jest to, że Andrzejki przyniosły wszystkim dzieciom wiele radości, a uśmiechy malujące się na ich twarzach towarzyszyły nam do samego końca.

 

 

Dzień Pluszowego Misia

„Misie służą do kochania,
tarmoszenia, przytulania;
Nudzimisie, małe, duże,
co przydają się w podróży.
Lepsze są niż kotki, pieski,
można o nie wytrzeć łezki…
-Gdzie śpią misie? – Z dziećmi w łóżkach, a
mieszkają w ich serduszkach!
/”Dzień Misia” Wiesława Drabik/
W listopadzie przypada bardzo ważne święto – święto przyjaciela wszystkich dzieci małych i dużych. Chodzi tu oczywiście o Pluszowego Misia, który ma swój wyjątkowy dzień 25 listopada. Bibliotekarki z Filii na Czarnym Potoku odwiedziły z tej okazji grupę trzylatków z Gminnego Przedszkola „Mali Odkrywcy” w Krynicy-Zdroju po to aby pobawić z nimi i ich pluszowymi przyjaciółmi. Było wesoło i milusio. Nie zabrakło specjalnych misiowych zabaw, a książka Wiesława Drabika pt. „Dzień Misia” sprawiła wszystkim wiele radości.

„Wojenne losy Krynicy i jej mieszkańców. Krynica 1939 – 1945″

Pod takim tytułem odbyła się 27 listopada br. w naszej Bibliotece prelekcja, którą przygotował i poprowadził Tomasz Walczyk, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Krynicy. Wykład z prezentacją zdjęć, dokumentów, map  i innych archiwalnych, materiałów cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Krynica w latach 1939-1945 to bardzo obszerny temat, dotąd jeszcze nie opracowany całościowo. Autor wykładu zaznaczył, że wszystkie przedstawione fakty i historie nie wyczerpują tematu, wymagają osobnego omówienia. Mieszkańcy Krynicy byli wywożeni do obozów zgłady, łagrów, ponieśli śmierć w walkach podczas kampanii wrześniowej lub na frontach w Europie Zachodniej. Angażowali się w działalność konspiracyjną, byli przewodnikami przeprowadzającymi kurierów przez granicę. Grupa osiemnastu młodych Kryniczan została aresztowana 3 maja 1940 r. i po pobycie w tarnowskim więzieniu wywieziona pierwszym transportem do obozy zagłady w Oświęcimiu. Ludność narodowości żydowskiej była sukcesywnie wywożona do gett, a następnie w większości do obozu w Bełżcu. Uzdrowisko w czasie okupacji było nadal kurortem, ale dla niemieckich żołnierzy i nielicznych kuracjuszy narodowości polskiej oraz miejscem pobytu dzieci i młodzieży ze szkół z bombardowanych miast w Niemczech.
Prelekcja odbyła się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Krynicy pt.  „Krynica – niewyczerpane źródło inspiracji”, dofinansowanego przez Gminę Krynica-Zdrój.

„Jak rozpoznać Misia” zajęcia w Mochnaczce Niżnej

W piątek 24 listopada, uczniowie szkoły podstawowej w Mochnaczce Niżnej podczas lekcji bibliotecznej świętowali Dzień Pluszowego Misia. Wspólnie z dziećmi przeczytaliśmy poradnik pt.: „Jak rozpoznać Misia”, który pokazuje, że niedźwiedzie mogą być naprawdę niebezpieczne dlatego dla własnego bezpieczeństwa lepiej bawić się tylko pluszowymi egzemplarzami.

„Złodziej liści” zajęcia w Bereście

Podczas zajęć w czwartek 23 listopada maluszki z przedszkola w Bereście wysłuchały zabawnej i pełnej uroku książeczki autorstwa Alice Hemming pt.: „Złodziej liści”. Przygody głównej bohaterki przypomniały dzieciom, że jesień to czas różnych zmian – liście zmieniają kolor i opadają z drzew, dni stają się krótsze a niektóre gatunki ptaków odlatują do ciepłych krajów. Wspólnie odszukaliśmy zaginione liście i umieściliśmy je na drzewku.

 

„Złodziej liści” – zajęcia w Bereście

Podczas zajęć w środę 22 listopada przedszkolaki w Bereście wysłuchały zabawnej i pełnej uroku książeczki autorstwa Alice Hemming pt.: „Złodziej liści”. Przygody głównej bohaterki przypomniały dzieciom, że jesień to czas różnych zmian – liście zmieniają kolor i opadają z drzew, dni stają się krótsze a niektóre gatunki ptaków odlatują do ciepłych krajów. W drugie części zajęć dzieci wykonały piękne drzewka, tworząc jesienny sad.

Bal Jesienny i DKK w Tyliczu

23 listopada w Tyliczu odbyło się kolejne spotkanie DKK, tym razem połączone z zorganizowanym we współpracy z PWD „Przystań” balem jesiennym, w którym uczestniczyły przedszkolaki z miejscowej ochronki. Na wstępie wszystkie przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. „Kolor” pochodzącego z książki autorstwa Wojciecha Widłaka pt. „Wesoły Ryjek i jesień”, a następnie wzięły udział w licznych grach i zabawach m.in. tańcach przy muzyce, zabawie „liście”, zabawach z chustą animacyjną, zabawie gorąca dynia, a także rozwiązywały jesienne zagadki itp. Na koniec na wszystkie przedszkolaki czekał słodki poczęstunek.

1670

Nadzwyczajni i równie… fajni!

W środę 22 listopada na zajęciach w przedszkolu w Bereście dzieci wysłuchały wspaniałej historii o pewnym przedszkolu, w którym odbywa się „Dzień fajności”, podczas którego każdy przedszkolak stał się aktorem i wziął udział w przedstawieniu o morskim świecie. Przydzielone role podkreślały wyjątkowość dzieci. Pokazały, że choć się różnimy, to wszyscy jesteśmy nadzwyczajni i równie… fajni! Przedszkolaki wzięły również udział w zawodach wędkarskich a wszystkie złowione rybki zamieszkały w akwarium.