Zimowe przedpołudnie z książką w Ochronce

Zima to naprawdę super pora roku!
Nie trzeba o tym przekonywać żadnego dzielnego przedszkolaka. W czasie zimy można przecież poszaleć na sankach, łyżwach, nartach, lepić bałwana czy obrzucać się śnieżkami.
Podczas kolejnych bibliotecznych zajęć, które odbyły się w Niepublicznym Przedszkolu Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMPNP W Krynicy – Zdroju, maluchy miały okazję uczestniczyć w różnego rodzaju zimowych zabawach, które dla nich tym razem przygotowały bibliotekarki z Filii1. Była więc bałwankowa gimnastyka, bitwa na gazetowe śnieżki, rzut śnieżką do celu, rękawiczkowy miszmasz. Dzieci wysłuchały również fragment książki pt. „Wesoły Ryjek i zima ” autorstwa Wojciecha Widłaka, dowiedziały się skąd w ogóle bierze się śnieg oraz wykonały wspaniałe i niepowtarzalne rękawiczki.

Zimowa sobota w Filii na Czarnym Potoku

Podczas sobotnich warsztatów, które odbyły się 27 stycznia w Filii1, młodzi czytelnicy wykonali wspaniałe zimowe krajobrazy do zrobienia, których wykorzystali różnego rodzaju tekturki i skrawki papieru. Wcześniej jednak poznali różne rodzaje zimowych sportów, zagrali w sportowe kalambury. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchali również wiadomości dotyczących historii krynickich sportów zimowych, do których należą między innymi hokej, narciarstwo, łyżwiarstwo figurowe czy saneczkarstwo. Krynica to przecież miasto, w którym od wielu lat sport jest bardzo ważny. Dzieci wykonały również wspaniałe kalendarze, które służyć im będą z pewnością przez cały rok.

Zapraszamy!

31 stycznia (środa) godz. 16.00 – projekcja filmu pt. „Duśka” o Wandzie Półtawskiej oraz rozmowa z reżyserem filmu Wandą Różycką- Zborowską. Wydarzenie w cyklu: Przystanek KRYNICA w drodze do ŚWIĘTOŚCI. Wstęp wolny (rezerwacja miejsc pod nr tel. 18 471 22 03)

31 stycznia (środa) godz. 16.00 – projekcja filmu pt. „Duśka” o Wandzie Półtawskiej oraz rozmowa z reżyserem filmu Wandą Różycką- Zborowską. Wydarzenie w cyklu: Przystanek KRYNICA w drodze do ŚWIĘTOŚCI. Wstęp wolny (rezerwacja miejsc pod nr tel. 18 471 22 03

Zapraszamy!

30 stycznia (wtorek) godz. 16.00 – projekcja filmu pt. „Błogosławiona” o bł. Natalii Tułasiewicz oraz spotkanie z reżyserem filmu Wandą Różycką- Zborowską. Rozpoczęcie cyklu wydarzeń pn. Przystanek KRYNICA w drodze do ŚWIĘTOŚCI. Natalia Tułasiewicz, nauczycielka, poetka, była jedną z dwóch świeckich kobiet spośród 108 Męczenników Polskich II Wojny Światowej. W okresie międzywojennym przyjeżdżała do Krynicy. Wstęp wolny (rezerwacja miejsc pod nr tel. 18 471 22 03)

30 stycznia (wtorek) godz. 16.00 – projekcja filmu pt. „Błogosławiona” o bł. Natalii Tułasiewicz oraz spotkanie z reżyserem filmu Wandą Różycką- Zborowską. Rozpoczęcie cyklu wydarzeń pn. Przystanek KRYNICA w drodze do ŚWIĘTOŚCI. Natalia Tułasiewicz, nauczycielka, poetka, była jedną z dwóch świeckich kobiet spośród 108 Męczenników Polskich II Wojny Światowej. W okresie międzywojennym przyjeżdżała do Krynicy. Wstęp wolny (rezerwacja miejsc pod nr tel. 18 471 22 03)

Z książką do przedszkola

Zima to trudna pora roku dla ludzi, zwierząt a zwłaszcza dla ptaków.
Jak pomóc ją przetrwać naszym skrzydlatym przyjaciołom? Oczywiście odpowiednio ich dokarmiać.

Dzisiaj dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Przystań”, do których z comiesięczną wizytą wybrały się bibliotekarki z Filii 1, dowiedziały się, co robić, aby ptaszki w zdrowiu i z pełnymi brzuszkami przetrwały ten trudny dla nich czas. Oprócz zdobytej wiedzy dotyczącej ptaków, przedszkolaki wysłuchały książkę pt. „Wróbel, co oćwierkał sąsiadów” autorstwa Pana Poety oraz wesoło spędziły czas uczestnicząc w zabawach ruchowych, podczas, których musiały np. przenieść jajeczka do gniazda a także wykazać się refleksem zdobywając pyszne ziarenko. Na koniec dzieci pokazały jak wspaniale posługują się nożyczkami. Ich zadanie polegało na wycięciu mnóstwa piór, które ozdobiły wspaniałego, kolorowego ptaka, którego trudno będzie spotkać w karmniku.

Spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka w tylickiej bibliotece

23 stycznia w tylickiej bibliotece odbyło się spotkanie seniorów reprezentujących Koło Gospodyń Wiejskich oraz Aktywnych Seniorów z okazji niedawno obchodzonego Dnia Babci i Dziadka. Spotkanie w miłej atmosferze okraszone wspólnymi życzeniami i wspomnieniami minionych lat przyniosło wszystkim seniorom wiele radości. Nie pozostaje nam nic innego jak tylko życzyć wszystkim Babciom i Dziadkom kolejnych lat w szczęściu i  zdrowiu.

Jaworzynki w przedszkolu.

Na specjalne zaproszenie do Gminnego Przedszkola Mali Odkrywcy wybrały się bibliotekarki z Filii 1  wraz z reprezentantki Klubu „Jaworzynki” działającego już prawie 13 lat w bibliotece na Czarnym Potoku. Zaproszenie to złożyła Pani Renata Widerowska, która jest pomysłodawczyniom wspaniałego projektu noszącego tytuł „Każdy swoją pasję ma. Mam i ja”.

Projekt ten ma na celu zaprezentowanie dzieciom osób, które posiadają różnego rodzaju pasje i zainteresowania. Nasze kreatywne seniorki pokazały dzieciom swoje dzieła oraz pomogły maluchom wykonać wspaniałe prezenty dla dziadków, którzy już niebawem mają swoje święto. Były to własnoręcznie zrobione, kolorowe kalendarze do wyklejenia, których posłużyły przedszkolakom wcześniej przez seniorki przygotowane elementy.

„Od wschodu do zachodu: 7 miesięcy przez Atlantyk i Azję”

W piątek 26 stycznia, w ramach spotkań w Klubie Podróżnika w naszej bibliotece, o swojej podróży marzeń opowiedzą Joanna Jarosz i Piotr Dzida. Podczas ubiegłorocznej wyprawy zwiedzili kilkanaście krajów, m. in. Karaiby, Meksyk, Tajlandię, Kambodżę, Wietnam, Indonezję, Singapur, Nepal. Poznali nie tylko atrakcje turystyczne tych rejonów, ale także życie codzienne mieszkańców, zwyczaje, nieznane zakątki, jedzenie. Do tej podróży przygotowywali się wiele miesięcy, nie tylko finansowo, ale logistycznie – gromadząc niezbędny sprzęt, planując połączenia komunikacyjne, atrakcje turytyczne, które koniecznie chcieli zobaczyć. Z jednej strony były to znane zabytki, unikalne widoki, osobliwości przyrodnicze, ale także miejsca gdzie nie docierają turyści. Młodzi ludzie – obydwoje mają po dwadzieścia kilka lat – przeżyli wiele przygód, zabawnych sytuacji, poznali ciekawych ludzi z całego świata, a na trasie podróży spotykali znajomych i przyjaciół z Polski. W wielu rejonach Azji dla lokalnych mieszkańców sami byli atrakcją turystyczną, którą wszyscy chcieli uwiecznić na zdjęciach. J Piotr, który pochodzi z Czechowic-Dziedzic już w listopadzie, wspólnie z grupą Polaków popłynął jachtem przez Atlantyk z Wysp Kanaryjskich na Karaiby. Kolejnym etapem była Japonia, Meksyk i Seattle w USA. Joanna, kryniczanka, która od kilku lat mieszka w Warszawie, w lutym dołączyła do Piotra, już w Tajlandii. Wspólna podróż prowadziła przez kraje Półwyspu Indochińskiego, wyspy Indonezji, Singapur, Indie, by zakończyć się dwutygodniową wędrówką w Himalajach.

„Skrzydła dla Mamy”

skrzydła2024różZMN

Biblioteka Publiczna Gminy Krynicy-Zdroju po raz drugi znalazła się wśród 30 organizacji z całego kraju, które zwyciężyły w IV edycji konkursu grantowego „Skrzydła dla Mamy” organizowanego przez Fundację BGK. W ramach projektu Biblioteka otrzymała dofinansowanie wysokości 19 990 zł na realizację projektu „MAMY-to! II” kierowanego do Pań przebywających na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich oraz pozostających bez pracy ze względu na opiekę nad dziećmi.

W ramach projektu grupa 10 mam będzie miała okazję wzięcia udziału w cyklu bezpłatnych warsztatów i szkoleń m.in. warsztaty kroju i szycia, spotkania z doradcą zawodowym, warsztaty customizacji, warsztaty wyplatania makram, spotkania z kosmetyczką.

 „Skrzydła dla Mamy” to program Fundacji BGK, który ma na celu wsparcie mam pozostających bez pracy ze względu na opiekę nad dziećmi. Celem programu jest umożliwienie młodym mamom nie tylko podwyższenie swoich kompetencji zawodowych i tym samym podjęcie na nowo pracy, ale również pomóc w odkryciu talentów, z których być może wcześniej same nie zdawały sobie sprawy.

Już dziś zgłoś się do udziału w projekcie!

Szczegółowe informacje na www.bibliotekakrynica.pl, na stronie FB biblioteki oraz pod nr tel. 18 473 13 62,  18 471 22 03