Jeszcze przed świętami bibliotekarki z Filii na Czarnym Potoku zdążyły odwiedzić przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego „Przystań” nie tylko aby złożyć im życzenia ale też po to aby wspólnie z nimi poczuć klimat tych radosnych chwil. Dzieci wysłuchały między innymi historyjkę napisaną przez Ewy Stadmuller zatytułowaną „Wielkanocna opowieść” później poznały ciekawostki o jajkach. Nie zabrakło również wiosennych zabaw i zagadek.
Miesiąc: marzec 2024
Błogosławionych Świąt!
WIELKANOCNE ZAJĘCIA W PRZEDSZKOLU MONTESSORII PROJEKT PIĄTKA
W dniu 26.03.24 odbyły się zajęcia z książeczką dla przedszkolaków. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. „ Maja na tropie jaja” Rafała Witka. Następnie przedszkolaki wzięły udział w zawodach w podawaniu jajka , należało szybko oraz sprytnie podać jajko koleżance lub koledze tak aby pierwsza osoba powróciła na swoje miejsce. Na koniec dzieci wykonały pracą plastyczną – kolorową i bardzo błyszczącą pisankę wielkanocną.
„Radosna Wielkanoc”- biblioteczne zajęcia w Ochronce
Dzieci z Niepublicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMPNP W Krynicy – Zdroju, które odwiedziły dziś bibliotekarki z Filii1 wzięły udział w bibliotecznych zajęciach podczas których miały okazję poznać różnego rodzaju tradycje świąteczne. Oprócz tych znanych obyczajów do których zaliczyć możemy np. malowanie pisanek czy Lany Poniedziałek przedszkolaki poznały również te rzadsze takie jak np. Kurek Dyngusowy czy krakowską Rękawkę.
Tajemnica mazurków
Podczas piątkowej lekcji bibliotecznej uczniowie klasy I, II i III szkoły podstawowej w Mochnaczce Niżnej wysłuchali opowiadania Magdaleny Kiełbowicz pt.: „Tajemnica mazurków”. Jest to zabawna historia o uroczym nieporozumieniu przy świątecznym stole. Bohaterowie opowiadania wyjaśniają dzieciom, że mazurek to nie tylko tradycyjne wielkanocne ciasto z bakaliami. Mazurkiem nazywamy skoczne tańce ludowe albo słynne mazurki Chopinowskie i wróbla rozrabiakę. A czy ty znasz jeszcze inne mazurki?
Skrzydła dla mamy! II
W dniu 23.03.24 w Tyliczu odbyły się zajęcia z szycia dla Pań biorących udział w projekcie Skrzydła dla mam! II.
Tematem były firanki i zasłony, które jak się okazało nie są trudne do uszycia. Podczas pracy zaczęły powstawać pomysły na różnego rodzaju ozdoby okienne. Na koniec zajęć największą radość sprawiła mamom mini firaneczka oraz zasłonka .Nowa umiejętność, którą zdobyły w tym dniu można wykorzystać we własnym domu i nie tylko.
Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Skrzydła dla Mamy” edycja IV
Wiosna w wierszu – warsztaty czytelnicze w przedszkolu
Pisanie wierszy nie jest proste, ale dzięki poetyckim warsztatom, które przeprowadziły bibliotekarki z Filii na Czarnym Potoku, przedszkolaki z przedszkola „Mali Odkrywcy” dowiedziały się, że nie ma rzeczy niemożliwych. Stworzyły, bowiem wspólnie swój własny poemat o wiośnie, ale wcześniej nauczyły się rymować, wysłuchały wiosenne wiersze znanych polskich poetów takich Jak np. Dorota Gellner czy Danuty Wawiłow. Wiosenny charakter miały również zabawy z chustą Klanza. A także odtańczona wiosenna poleczka.
ZAJĘCIA WIELKANOCNE DLA MALUCHÓW W BIBLIOTECE NA ŹRÓDLANEJ
W dniu 22.03.24 do biblioteki na Źródlanej zawitały maluchy wraz ze swoimi mamami oraz starszym rodzeństwem . Tematem były zbliżające się święta Wielkanocne, dzieci wysłuchały bajki pt. „Marysia i wielkanocne jajka”, opowiedziały o tym, co wkładają do swoich koszyczków wielkanocnych. Następnie maluchy ozdabiały króliczki, używając plasteliny, cekinów, kredek i flamastrów. Na koniec spotkania każdy otrzymał ciasteczka, które trzeba było ozdobić lukrem oraz kolorowymi posypkami. Powstały piękne kurki, króliczki, jajeczka i kwiatki, które szybko zostały ze smakiem skonsumowane.
DKK – marzec 2024, „Chłopiec z tamtych lat”
Kolejne spotkanie klubu i kolejna książka. Tym razem „Chłopiec z tamtych lat”, Janiny Katz; specyficzna opowieść o parze emigrantów polsko-żydowskich, którzy po opuszczeniu Polski w wyniku antysemickiej nagonki w marcu 1968 roku, starają się zbudować nowe życie w Danii.
Wiosenne DKK w Tyliczu
21 marca podczas comiesięcznego spotkania DKK wspólnie z przedszkolakami z tylickiej ochronki powitaliśmy wiosnę. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęliśmy od czytania, tym razem były to fragmenty książki „Wesoły Ryjek i wiosna” autorstwa Wojciecha Widłaka, a następnie wraz z sympatycznym prosiaczkiem udaliśmy się na poszukiwanie oznak wiosny. Odnaleźliśmy je w powracających do naszego kraju ptakach, pojawiających się wiosennych kwiatach i coraz to wyższych temperaturach. Podczas naszych zajęć nie zabrakło również zabaw ruchowych czy pracy plastycznej.