Miesiąc: kwiecień 2024
Czy kury pieją? – zajęcia w ochronce
W poniedziałek, 29 kwietnia bibliotekarki z Filii mieszczącej się na Czarnym Potoku złożyły wizytę grupie maluszków z Niepublicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Służebniczek w Krynicy-Zdroju. Tym razem wraz z dziećmi odwiedziły wieś po to by bliżej przyjrzeć się jej mieszkańcom. Farma to przecież bardzo interesujące miejsce w którym mieszka niezliczona liczba sympatycznych i pożytecznych zwierząt. Dzieci wysłuchały wesołą książkę autorstw A.H. Benjamni zatytułowaną „Kury nie pieją”. Pozbierały również jarzyny z grządek i jajeczka z kurnika, odgadywały zwierzęce odgłosy a także wzięły udział w sensorycznej zabawie podczas której baranek oraz kurka zostali obdarowani wspaniałym, dopasowanym do nich okryciem.
MAMY- to! II – Zakład krawiecki w bibliotece
29 kwietnia tylicka biblioteka ponownie zamieniła się w zakład krawiecki. Panie wraz z naszą prowadzącą zajęcia z kroju i szycia Panią Danusią uczyły się jak poprawnie wykonać wykroje spodni, koszulek itd., które później posłużyły im do wykonania nowej garderoby m.in. dla swoich dzieci. Do tworzenia tych unikatowych elementów garderoby Panie wykorzystały nie tylko maszyny do szycia, ale również owerlok zakupiony w ramach projektu MAMY- to! II
Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie Skrzydła dla Mamy edycja IV.
DZIECIĘCE SZYDEŁKO W BIBLIOTECE NA ŹRÓDLANEJ
W dniu 26.04.24 w bibliotece na Źródlanej odbyły się pierwsze zajęcia z szydełka dla dzieci. W rolę nauczyciela wcieliła się Pani Małgosia, która potrafi stworzyć cuda mając szydełko oraz włóczkę. Dla dzieci było to coś nowego i wydawałoby się trudnego, dlatego nauka rozpoczęła się od poprawnego trzymania szydełka oraz stworzenia łańcuszka, który jest podstawową do dalszej pracy . Pod koniec zajęć wśród dzieci pojawili się liderzy w robieniu łańcuszka, a długość prac wszystkich nas zaskoczył.
Przedszkolaki odkrywają legendy
W piątek, 26 kwietnia filię na Czarnym Potoku odwiedziła grupa roześmianych pięciolatków z Gminnego Przedszkola nr 2 „Mali Odkrywcy”. Tym razem dzieci zagłębiły się w magiczny świat legend bliżej poznając opowieść o Smoku Wawelskim. Czekały na nich liczne zabawy podczas których, nasi mali czytelnicy nie mieli czasu się nudzić. Odbyły przejażdżkę na szalonym koniu w rytm melodii „Krakowiaczek jeden”, a nawet nakarmiły baaardzo głodnego smoka.
Z książką i smokiem do przedszkola
W ostatni czwartek miesiąca odbyły się kolejne zajęcia cyklu „Z książką do przedszkola” prowadzone przez pracowników filii 1. Tym razem dzieci z Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego „Przystań” uczestniczyły w warsztatach o charakterze logopedycznym a w przeprowadzeniu ich pomagał nie kto inny, tylko sam Smok Wawelski. Przygotował on dla przedszkolaków wiele ciekawych zabaw takich jak np. zabawa ruchowo-oddechowa Baloniki czy zabawa słuchowa słowny galimatias. Dzieci wzięły również czynny udział w czytaniu opowieści logopedycznej podczas, której poznały wesołego Smoka Obiboka. Na koniec każdy pokolorował swojego, własnego smoczka nadając mu przy okazji wesołe imię.
Moi bohaterowie mają coś ze mnie…
Moi bohaterowie mają coś ze mnie – przyznał Jędrzej Pasierski na spotkaniu autorskim w bibliotece. Autor poczytnych kryminałów obok zbrodni i śledztwa mającego wykryć sprawcę, osadza swoje powieści w klimacie mało znanych, ale klimatycznych regionów Polski. Najczęściej jest to mu bliski Beskid Niski, ale także Beskid Sądecki czy Roztocze. Spotkanie było bardzo ciekawe i wyjątkowe, ponieważ tym razem rozmowę z pisarzem poprowadziła nasza czytelniczka, znawczyni książek Jędrzeja Pasierskiego – pani Maja. Warto dodać, że wydarzenie zostało zorganizowane…. w odpowiedzi na propozycję czytelników. A stało się to możliwe dzięki zakwalifikowaniu się naszej biblioteki do IV edycji konkursu BLISKO i pozyskana środków z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego , w ramach Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 W ramach tego projektu przygotowujemy dla mieszkańców wiele ciekawych wydarzeń i propozycji…
LEW W PARYŻU
Podczas lekcji bibliotecznej w szkole podstawowej w Piorunce uczniowie klasy III, IV i V odbyli podróż w wyobraźni do Paryża. Dzięki przedstawionej za pomocą teatru kamishibai, historii pewnego lwa, możemy bliżej poznać zakątki pięknej stolicy Francji. Podążaliśmy tropem naszego bohatera przyglądając się paryskiej architekturze, ludziom i ich zwyczajom. Na koniec każdy uczeń mógł stworzyć swoją wymarzoną mapę podróży.
DKK kwiecień 2024 – „Listy na wyczerpanym papierze”
Warsztaty kroju i szycia – MAMY-to! II
23 kwietnia w tylickiej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu MAMY-to! II poświęcone nauce szycia na maszynie. Podczas szkolenia Panie nauczyły się jak prawidłowo szyć firanki i zasłony oraz jak wszywać w nie taśmy i montować przelotki.
Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie Skrzydła dla Mamy edycja IV