Hotel dla uczuć

Podczas kolejnych zajęć w szkole podstawowej w Mochnaczce Niżnej  uczniowie klas I – III wysłuchali książki autorstwa Lidii Brankovic pt.: „Hotel dla uczuć”. Jest to prosta opowieść będąca idealnym punktem wyjścia do rozmów z dziećmi o emocjach – tych przyjemnych, i tych mniej. Książka uczy dzieci, jak ważne jest rozumienie i akceptowanie swoich emocji.

„Przystanek KRYNICA – w drodze do ŚWIĘTOŚCI” – Andrzej Bobola

28 maja w godzinach popołudniowych odbyło się kolejne wydarzenie z cyklu „Przystanek KRYNICA – w drodze do ŚWIĘTOŚCI”.  Publiczność miała  okazję spotkać się z reżyserem Krzysztofem Żurowskim oraz obejrzeć film „Duszochwat” o św. Andrzeju Boboli. Św. Andrzej- dziś Patron Polski zginął  śmiercią męczeńską w 1657 r., ale  paradoksalnie Jego postać wpisuje się w ideę krynickiego cyklu drogi do świętości. Beatyfikacja św. Andrzeja odbyła się w 1853 r., natomiast kanonizacji dokonał w Rzymie 17. kwietnia 1938 r. papież Pius XI. I właśnie w kontekście kanonizacji pojawia się krynicki wątek. W 1922r. w Krynicy poddawano leczeniu panią Idę Kopacką z Krakowa cierpiącą na rozmiękczenie kości, podczas radioterapii doszło do  oparzenia ciała. Lekarze nie rokowali wyleczenia. Dlatego z Krakowa przybył do łoża chorej znajomy jezuita, który przywiózł ze sobą relikwie błogosławionego Andrzeja Boboli. Gdy modlono się nad chorą i przyłożono relikwie do poranionego miejsca nastąpił cud uzdrowienia. Ten udokumentowany cud został uznany jako jeden z dwóch  przyjętych do procesu kanonizacyjnego.

Emisja filmu zgromadziła bardzo liczną publiczność- mieszkańców Krynicy i gości z całej Polski przebywających na leczniczej kuracji. Po projekcji wywiązała się ciekawa dyskusja, publiczność zadawała pytania panu Krzysztofowi Żurowskiemu, ale dzieliła się także własnymi przemyśleniami i doświadczeniami, często bardzo osobistymi. Publiczność opuszczając bibliotekę, pytała, kiedy będą kolejne wydarzenia z tego cyklu.

Przedpołudnie z książkami

Miesiąc maj to bardzo ważny czas dla bibliotek i bibliotekarzy. To przecież właśnie w maju obchodzony jest Tydzień Bibliotek a bibliotekarze obchodzą swoje święto. To wspaniały czas i okazja aby promować czytelnictwo i zarażać wszystkich miłością do książek. W poniedziałek, 27 maja bibliotekarki z Filii na Czarnym Potoku wybrały się jak co miesiąc z wizytą do Niepublicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMPNP W Krynicy – Zdroju po to aby wraz z dziećmi cieszyć się czytaniem oraz wspólnie z nimi odkrywać wspaniałe, bajkowe światy. Zajęcia jak zwykle przysporzyły wszystkim wiele radości. Na koniec przedszkolaki wykonały piękne, kolorowe zakładki do książek.

„Przystanek KRYNICA- w drodze do ŚWIĘTOŚCI” – JAN PAWEŁ II

Dziś, 27 maja odbyło się spotkanie  z reżyserem i projekcja filmu Krzysztofa Żurowskiego pt:  ”Jan Paweł II na Ukrainie”. Dokument, który zarejestrował wizytę Ojca św. na Ukrainie  w 2001 r. oddawał nastrój tamtych dni. Różne reakcje i oczekiwania mieszkańców – od sceptycyzmu, niecierpliwego oczekiwania i ciekawości po radość i nadzieję, że wizyta ta zaowocuje zmianą, przyniesie lepsze jutro. Wydarzenie to było ważne dla wielu ludzi, nie było nawet istotne czy ktoś jest katolikiem, prawosławnym czy wręcz niewierzącym. Dwumilionowa rzesza, która zgromadziła się na lwowskim hipodromie z wielkim wzruszeniem wsłuchiwała się  w słowa Jana Pawła II niosące przesłanie jedności, wspólnoty i miłości. Mimo rzęsistego deszczu trwali na spotkaniu i z rozrzewnieniem  wsłuchiwali się w słowa piosenki śpiewanej przez  papieża ”Nie lyj descu, nie lyj, bo cie tu nie trzeba”. Te chwile radości i rozbawienia nie przyćmiły słów przesłania Ojca św. o tym, co jest wartością najważniejszą dla człowieka i narodu.

Przedstawienie postaci Jana Pawła II wpisuje się w cykl wydarzeń pt. „Przystanek KRYNICA- w drodze do ŚWIĘTOSCI” prezentujących  postaci osób, które kiedyś były gośćmi naszego miasta. Ksiądz Karol Wojtyła bywał w Krynicy (m.in. w latach 1957 i 1958 zachowały się wpisy w księgach gości Lwigrodu). Spotkanie zgromadziło liczną publiczność – młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II oraz mieszkańców i gości uzdrowiska. Mogli oni także wysłuchać kilku myśli pani Marii Żurowskiej (żony Krzysztofa Żurowskiego), tłumaczki języka francuskiego. Autorka kilkudziesięciu tłumaczeń z języka francuskiego i na język francuski, korzystając z własnych doświadczeń związanych z kulturą i literaturą francuskojęzyczną, podzieliła się własną refleksją i rzuciła inne światło na kwestie przedstawione w filmie.

Sobota z Wyobraźnią w filii ma Czarnym Potoku.

W sobotę, 25 maja w Filii 1 odbyły się kolejne kreatywne warsztaty z cyklu Sobota z Wyobraźnią. Tym razem młodzi czytelnicy wykonali wspaniałe prezenty dla swoich rodziców – broszkę dla mamy i breloczek dla taty. Wcześniej jednak z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wesołą opowieść zatytułowaną „Mama bohatera”. To przewrotna i arcyciekawa książka, która nie jest zwykłą bajką, chociaż nie brakuje w niej rycerzy, króla, ogra, goblina, magii i wartkiej akcji. Prawdziwym bohaterem tej opowieści okazuje się pewna nieprzeciętna mama, która wyrusza ze swoim synem (najlepszym szermierzem w królestwie) do Czarnego Kawalera, by w imieniu króla negocjować rozłożenie pewnego długu na dogodne raty… To komiczna i niepowtarzalna historia o sile matczynej miłości. Każdy zgodzi się przecież z tym, że jego mama to prawdziwa bohaterka i bez wahania zawsze obroni swoje dzieci stawiając czoło nawet najstraszniejszym potworom. Dziękujemy wszystkim super mamą i super tatom!!

Pierwszaki w filii na Czarnym Potoku

W czwartek, 24 maja filię na Czarnym Potoku odwiedzili uczniowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej nr 2. Dzieci wraz ze swą wychowawczynią Panią Beatą wzięły udział w specjalnie dla nich przygotowanych bibliotecznych warsztatach gdzie książki już po raz kolejny zagrały pierwszą rolę. Wszystkim serca skradła biblioteczna meduza, przy pomocy której uczniowie musieli wspólnie napisać wylosowaną literkę alfabetu. Nie była to łatwa sprawa, ponieważ pierwszaki wykazać się tutaj musiały sprytem, współpracą i zgraniem.

Książki ….nietypowe, zaskakujące, tajemnicze.

Z książką na wesoło spotkali się wychowankowie Środowiskowego Domu Samopomocy. Dzisiaj na naszych gości czekały w bibliotece książki  ….nietypowe, zaskakujące, tajemnicze. Sensoryczne, z okienkami, z ilustracjami, czy na kółkach, podświetlane latarką. Uczestnicy poznali ciekawe pozycje popularnonaukowe na temat przyrody, kosmosu, biografii znanych osób. Nieodłączną częścią zajęć była praca plastyczna – tym razem były to kwiaty z papieru. Na zakończenie każdy z uczestników zostawił swój podpis na specjalnie na to spotkanie przygotowanym plakacie.

Zajęcia odbyły się w ramach projektu pt. „Co w książce pisz…czy i w bibliotece się chowa”, dofinansowanego ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego , pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

Zapraszamy!

Zapraszamy w najbliższych dniach do biblioteki na projekcje dwóch filmów oraz spotkania z reżyserem  – panem Krzysztofem Żurowskim. Są to już kolejne wydarzenia z cyklu „Przystanek KRYNICA – w drodze do świętości”.

Film pt. „Jan Paweł II na Ukrainie” będzie emitowany 27 maja (poniedziałek) o godz. 9.30. Opowiada o podróży apostolskiej papieża na Ukrainę, którą odbył w dniach 23-26 czerwca 2001 r. Był pierwszym zwierzchnikiem Kościoła Katolickiego, który udał się z oficjalną wizytą do tego kraju  i pierwszym w historii papieżem, który przyjechał na terytorium uznawane za kanoniczne przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną. Projekcja potrwa ok. 30 minut, po niej odbędzie się spotkanie z reżyserem Krzysztofem Żurowskim.

 

28 maja (wtorek) o godz. 16.00 będzie miała miejsce projekcja filmu pt. „Duszochwat – św. Andrzej Bobola”, pokazującego postać apostoła Polesia, męczennika, Patrona Polski, świętego, który żył na przełomie XVI/XVII w., w czasach wojen religijnych. Film – fabularyzowany dokument  –  poprzez pośmiertne losy A. Boboli opowiada historię Polski popartą materiałami archiwalnymi oraz świadectwami ludzi z Polski, Litwy Białorusi, Rosji.  W filmie pojawia się wątek współczesnego objawienia się świętego  – w latach 80.tych księdzu w miejscowości swojego urodzenia  – w Strachocinie na Podkarpaciu. Po emisji filmu (będzie trwała ok. 60 min.) zapraszamy na rozmowę z reżyserem – panem Krzysztofem Żurowskim.

Filmy pokazujące postaci św. Jana Pawła II i św. Andrzeja Boboli nie zostały wybrane przypadkowo. Obydwaj święci mieli związki z Krynicą, które warto poznać. To właśnie w naszym uzdrowisku w 1922 r. wydarzył się cud uzdrowienia za wstawiennictwem błogosławionego wtedy Andrzeja Boboli. Został uznany do kanonizacji w Watykanie w 1938 r. Pani Ida Kopecka z Krakowa, śmiertelnie chora, została uzdrowiona podczas modlitwy przy relikwiach błogosławionego, które przywiózł do Krynicy znajomy jezuita z Krakowa.

Na szlakach wędrówek turystycznych ks. Karola Wojtyły w Beskidzie Sądeckim znalazła się też Krynica. Pamiątką pobytów w latach 1953-1958 jest tablica umieszczona w Parku Zdrojowym w pobliżu figury Matki Bożej.

Henryk Zbierzchowski – poeta Lwowa

Henryk Zbierzchowski – poeta Lwowa zachwycał się urokiem krynickiej przyrody, a ulubionym miejscem wędrówek była Jaworzyna Krynicka – takie ciekawostki na temat poety zaprezentowała jedna z uczestniczek dzisiejszego spotkania Stowarzyszenia Miłośników Krynicy. Kolejna osoba przyniosła zdjęcia rodzinne, niektóre sprzed 100 lat, pokazujące przedwojenną Krynicę, jej mieszkańców, ciekawe wydarzenia. Na spotkaniu pojawiła się propozycja włączenia się Stowarzyszenia i biblioteki do inicjatywy upamiętnienia kryniczan, którzy zostali zamordowani przez Rosjan w Katyniu i innych obozach. Na początek zostały zaprezentowane biografie dwóch oficerów: Franciszka Jodłowskiego i Zygmunta Hetpera. Na liście jest jeszcze kilkanaście nazwisk, ale liczymy, że mieszkańcy Krynicy podpowiedzą o innych nieznanych osobach, które na pamiątkowej tablicy powinny się znaleźć.

Najważniejsze wynalazki w historii ludzkości

Najważniejsze wynalazki w historii ludzkości to temat dzisiejszego spotkania z dziećmi z klasy II Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Krynicy – Zdroju. Uczestnicy zajęć też mogą zostać wynalazcami i wykonać różne, zaskakujące eksperymenty, dzięki książkom i opisanych w nich pomysłach, wynalazkach i doświadczeniach. Te książki warto wypożyczyć i w domu, razem z rodzicami albo samodzielnie wykonać różne przedmioty codziennego użytku lub zabawić się w naukowca. Na dzieci czekały quizy, zagadki, a na zakończenie wykonanie projektu własnego wynalazku.