Podczas dzisiejszych zajęć poznaliśmy nowego bohatera książkowego – „Wilka, który chciał zmienić kolor” i próbował to zrobić na różne sposoby. Raz pomalował się zieloną farbą, inny razem założył czerwony sweter, a nawet przyozdobił się różowymi płatkami róż. Zabawna historia wilka zainspirowała nas do eksperymentowania z kolorami – malowaliśmy papier pianą.
Miesiąc: lipiec 2024
„Wilk, który chciał zmienić kolor”
Podczas dzisiejszych zajęć poznaliśmy nowego bohatera książkowego – „Wilka, który chciał zmienić kolor” i próbował to zrobić na różne sposoby. Raz pomalował się zieloną farbą, inny razem założył czerwony sweter, a nawet przyozdobił się różowymi płatkami róż. Zabawna historia wilka zainspirowała nas do eksperymentowania z kolorami – malowaliśmy papier pianą.
„Krowa Matylda jest nie w humorze”
W naszej bereściańskiej bibliotece nie ma nudy! Tym razem przeczytaliśmy książkę pt.: „Krowa Matylda jest nie w humorze”. Główna bohaterka od samego rana snuje się bez celu i chęci na jakiekolwiek aktywności, nie w głowie jej zabawa i wygłupy. Nasi podopieczni są zupełnym przeciwieństwem Matyldy. Zawsze chętni do zabawy i wymyślania nowych rzeczy odwiedzają bibliotekę tworząc w niej przestrzeń do wspólnych przeżyć.
DKK – lipiec 2024, „Grunwald 1410”
W Dyskusyjnym Klubie Książki omawialiśmy książkę Jana Wróbla „Grunwald 1410”, która przedstawia przebieg słynnej bitwy z kilku nowych perspektyw. Autor odkrywa nieznane lub zapomniane aspekty tej historycznej konfrontacji. Podczas spotkania dyskutowaliśmy o roli poszczególnych dowódców, m.in. Jagiełły i Witolda, oraz o tajemnicach, które wciąż kryje Grunwald. Zastanawialiśmy się dlaczego Polacy nie zdobyli Malborka i co zadecydowało o ostatecznym zwycięstwie. Książka Wróbla skłoniła nas do refleksji nad tym, jak bitwa wpłynęła na dalsze losy Polski i Litwy, a także nad sposobem, w jaki historia bywa interpretowana przez różne źródła.
WAKACYJNE ZAJĘCIA W BIBLIOTECE NA ŹRÓDLANEJ
W dniu 27.07.24 tematem zajęć wakacyjnych było morze lub ocean. Dzieci wysłuchały bajki pt. „Skarb na dnie oceanu”, a następnie zrobiły morskie stworzenia wykorzystując puste butelki np. po wodzie mineralnej. Wyszły pięknie ośmiornice, wielki morświn, rekiny oraz inne wielobarwne gatunki zwierząt morskich.
„Wakacje pingwinka”
Podczas dzisiejszych zajęć przeczytaliśmy książkę pt.: „Wakacje pingwinka” oraz kontynuowaliśmy prace z gliną. Biały kształtom nadaliśmy kolory przy użyciu farb akrylowych i akwareli, a piękny połysk uzyskaliśmy lakierując wszystkie figurki. Korzystając z czasu kiedy nasze prace wysychały urządziliśmy sportowe rozgrywki.
Biblioteczny Kreator
Dziś odbyło się fantastyczne spotkanie w ramach naszego Bibliotecznego Kreatora! Mali artyści lepili postacie z plasteliny i stworzyli krótką animację poklatkową.
Kreatywność i zaangażowanie dzieci było niesamowite – z małych kawałków plasteliny powstały prawdziwe dzieła sztuki!
Książka Roślinkowa
Warsztaty literacko-plastyczne prowadzone przez autorkę Alicję Krzanik i ilustratorkę Annę Salamon po spotkaniu w Krynicy „pojechały” do biblioteki w Tyliczu. Spotkanie inspirowane Roślinkową Książką wprowadziło dzieci w klimat czterech pór roku. Każda ilustracja do książki została wykonana ręcznie na szydełku. Kwiaty, drzewa, rośliny i ludzie. Do ilustracji autorstwa Anny Salamon, pani Alicja Krzanik napisała tekst. Autorki opowiadały o etapach powstawania książek oraz pokazywały plansze z ilustracjami. Następnie na warsztatach ozdabiały sznurkami doniczki, w których na zakończenie zasadziły rośliny. Warsztaty odbyły się w ramach projektu BLISKO (2024-2025) , dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego , Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Cyferkowa Książka
Już od samego rana w naszej bibliotece trwa spotkanie z autorkami i ilustratorkami książek: Alicją Krzanik i Anną Salamon. Cyferkowa Książka, Literkowa Książka i Roslinkowa Książka – to pięknie napisane i wyjątkowe ilustrowane publikacje dla dzieci. Wszystkie zostały wykonane przez ilustratorkę na szydełku. Podczas warsztatów dzieci mogły podziwiać oryginały plansz, które po sfotografowaniu znalazły się w książkach. W drugiej części spotkania mali uczestnicy samodzielnie ozdabiali doniczki, w których potem zostały zasadzone ziarna róznych roslin. Warsztaty zostały dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, w projekcie BLISKO (2024-2025)
„A co to?”
Kolejne zajęcia biblioteczne z wakacyjnego cyklu były poświęcone warsztatom z gliną. Inspiracją do modelowania, wycinania, drążenia i lepienia w glinie były książki obrazkowe, książki z dziurami i okienkami, takie w których możemy odnaleźć przeróżne kształty i kolory i dzięki którym możemy kształtować spostrzegawczość i wyobraźnię. Dzieci podczas zajęć wykonały gliniane rybki, kotki, serduszka, medale a nawet miseczki na cukierki.