Spotkanie pełne wspomnień – promocja książki Barbary Paluchowej

W tej książce zawarłam wszystko, co było w życiu dla mnie ważne, co mnie ukształtowało… – powiedziała na spotkaniu promującym książkę wspomnień „Helka z ziemi niczyjej” pani Barbara Krężołek – Paluchowa. Promocja odbyła się – przy licznym udziale publiczności (przyjaciele i znajomi, rodzina, wielbiciele twórczości autorki, mieszkańcy Krynicy) we wtorkowe popołudnie, 27 sierpnia w naszej bibliotece.
Opowieści pani Basi o latach minionych to barwny obraz dzieciństwa i młodości w szarej rzeczywistości PRL-u. To afirmacja życia, zapamiętania ważnych momentów, ale też cieszenia się pięknem otaczającej przyrody, obecnością bliskich osób, miejsc. Całe bogactwo istnienia widziane oczami poetki, malarki i dziennikarki (przez wiele lat Redaktor Naczelna pisma Znad Popradu). Mimo, że autorka od kilkudziesięciu lat mieszka w Piwnicznej, Krynica jest ważnym miejscem, może nawet najważniejszym. Dlatego też spotkanie autorskie w Krynicy miało niepowtarzalny klimat: czytane fragmenty książki przypominały uczestnikom wydarzenia sprzed lat – czasami zabawne, a czasami smutne. Pani Barbara recytowała kilka swoich wierszy, ale także śpiewała piosenki zapamiętanych z młodych lat. A potem były rozmowy, dyskusje, oglądanie zdjęć i długa kolejka po autograf w książce.

„Helka z ziemi niczyjej” jest też dostępna do wypożyczenia w naszej bibliotece i filiach na terenie Krynicy – Zdroju.

Spotkanie autorskie i promocja książki Barbary Paluchowej

W najbliższy wtorek, 27 sierpnia o godz. 16.30 w naszej bibliotece odbędzie się spotkanie autorskie i promocja najnowszej książki kryniczanki, poetki i malarki Barbary Krężołek – Paluchowej pt. HELKA z ziemi niczyje.

Napisałam książkę przypomnień. O miejscach, bardziej lub mniej zapamiętanych…i dziwnych wydarzeniach i o tym, co się dzieje obecnie. Kobylanka, Krynica, Kraków…Na stronicach pojawiają się dziadkowie, rodzice, bracia, nauczyciele, koleżanki i koledzy, sąsiedzi, profesorowie z liceum i ze studiów, różni ludzie w różnych sytuacjach życiowych….Jest mąż, dzieci, przyjaciele, znajomi, wszyscy powiązani niewidzialną nicią współistnienia…. – tak opisuje książkę sama autorka.

 

Dla kryniczan, sympatyków naszego miasta będzie to wyjątkowa okazja powrotu do Krynicy lat 40.tych 50. tych i 60.tych poprzez wspomnienia, refleksje, anegdoty i wiersze pani Barbary. Książka oddaje klimat minionych lat poprzez ilustracje: archiwalne fotografie z albumu rodzinnego i zbiorów przyjaciół autorki, reprodukcje jej obrazów i akwarel, zdjęcia z ważnych wydarzeń i spotkań rodzinnych. Pojawia się też pewna tajemnica rodzinna, którą mogą odkryć  – na kartach prawie 500 stronicowej książki  – najbardziej wnikliwi czytelnicy…

Książka nie jest zbiorem udokumentowanych faktów historycznych, chociaż i takie są w niej opisane. Starałam się, aby był to przede wszystkim luźny zapis wydarzeń, zaistniałych w życiu ludzi urodzonych pod koniec wojny 1939-1945 i w Polsce Ludowej: braci, koleżanek i kolegów, nazywanych często „dziećmi Peerelu”. Wydobyłam też z pamięci to, co dotyczy tzw. Korzeni, miejsc naznaczonych obecnością Dziadków i Rodziców, to, co dotyczy okresu dzieciństwa i młodości w Krynicy, studiów w Krakowie, pracy w Nowym Sączu i ponad półwiecznego wrastania w Piwniczną…. – zwraca się do czytelników we wstępie pani Barbara.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki z autografem autorki.