
Dinozaury w Bibliotece?

W dniu 28.11.24 w przedszkolu „Piątka” odbyło się kolejne spotkanie z cyklu DKK dla dzieci. Głównym bohaterem był miś, którego święto przypada na dzień 25.11. Maluszki wysłuchały bajki pt. „Mru Mru”, starsze dzieci „Pan Brum tego nie rozumie, a zerówka przestudiowała poradnik pt. „Jak rozpoznać misia. Poradnik dla początkujących”. Zatańczyliśmy taniec misia, a następnie podczas wspólnej rozmowy dowiedzieliśmy się jakim zwierzęciem jest miś i dlaczego przytulamy tylko tego pluszowego.
Czy warzywa mają super moce? Oczywiście, że tak! Warzywa to przede wszystkim źródło wielu cennych witamin i przekonały się o tym przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Tyliczu, które 6 listopada odwiedziły tylicką bibliotekę. Bohaterką naszych zajęć była kapusta. Dzieci poznały różne odmiany tego warzywa, zapoznały się z jej budową, a także skosztowały niektórych potraw z kapusty. Nie obyło się również bez zabaw ruchowych takich jak „beczka do kiszenia”, „kapusta do beczki”, tańców do muzyki czy zabaw z chustą animacyjną. Prawdziwą atrakcją było jednak wspólne kiszenie kapusty.
Miś to wspaniały przyjaciel. Kochają go wszyscy, nie tylko dzieci. Bibliotekarki z Filii 1 wprost go uwielbiają, dlatego postanowiły przedłużyć świętowanie i jeszcze trochę z nim się pobawić. Do wspólnej zabawy dołączyły tym razem dzieci z Niepublicznego Przedszkola Integracyjne „Przystań”, do których, jak co miesiąc wybrały się z wizytą. Przygotowały wiele niedźwiadkowych atrakcji. Misie wyskakiwały nie tylko z pudełka, ale i z książek. Wszyscy odtańczyli misiowy taniec i wysłuchali książkę pt. „Mój tato jest niedźwiedziem”. Okazało się każdy tata podobny jest trochę do niedźwiedzia. A to jest miękki i kudłaty, a to głośno chrapie, ale najważniejsze jest to, że do każdego taty można przytulić się tak jak do misia.
W dniu 27.11.24 w bibliotece na Źródlanej odbyło się kolejne spotkanie Pań z cyklu Środa z pasjami. Tematem zajęć było dokończenie kalendarza adwentowego dla dzieci, w którym Panie umieściło coś słodkiego oraz zadanie do wykonania. Torebeczki zostały umieszczone na choince zrobionej z patyków. Zapraszamy dzieci do zabawy z naszym kalendarzem adwentowym.
Dzisiaj w naszej Bibliotece miało miejsce wyjątkowe spotkanie, które przyciągnęło licznych miłośników polskiej przyrody. Gościem wydarzenia był dr Sebastian Bielak –naukowiec, fotograf, autor reportaży, książek oraz filmów przyrodniczych. Tym razem zabrał nas w podróż do malowniczej krainy Karkonoszy – regionu bogatego w historię, przyrodę i legendy. Spotkanie z dr Sebastianem Bielakiem było nie tylko doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy o Karkonoszach, ale również źródłem inspiracji dla miłośników podróży i przyrody. Ciepły, pełen pasji sposób, w jaki nasz gość opowiada o swoim doświadczeniu, pozwolił uczestnikom na chwilę przenieść się w świat karkonoskich opowieści i legend.
Podczas kolejnej wizyty w szkole podstawowej w Mochnaczce Niżnej uczniowie klasy I, II i III wysłuchali opowiadania pt.: „Odwagi zajączku” autorstwa Nicoli Kinnear. Lekcja biblioteczna poświęcona była rozmowie o odwadze – czym ona jest, jak odkryć w sobie odwagę i pewność siebie. Nasze zajęcia uzupełnił jesienny akcent, każdy z uczniów mógł opowiedzieć o swojej odwadze i pokolorować jesienny listek jako symbol swojej odwagi.