„Z książką w plecaku” – pierwsze spotkanie za nami!

Dziś w naszej bibliotece rozpoczęliśmy cykl zajęć „Z książką w plecaku”📚, realizowany w ramach projektu Partnerstwo dla książki. Naszymi wyjątkowymi gośćmi były przedszkolaki z Mochnaczki Wyżnej.
Na początek dzieci zwiedziły bibliotekę, przeglądały książki przyrodnicze i odkrywały fascynujące ciekawostki o Beskidzie Sądeckim – jego przyrodzie i mieszkańcach. Następnie dzieci wysłuchały bajki „Skalny labirynt” z serii Żubr Pompik, autorstwa Tomasza Samojlika.
Nie zabrakło też ruchu! Na zakończenie dzieci wzięły udział w leśnej gimnastyce🤸‍♂️🤸‍♀️, łącząc zabawę z edukacją. To był dzień pełen radości, odkryć i inspirujących spotkań z książką!

Projekt „Z książką w plecaku” Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Konkurs na Inicjatywy Lokalne – będą ciekawe wydarzenia!

Znamy już zwycięzców Konkursu na Inicjatywy Lokalne, który ogłosiła Biblioteka Publiczna w Krynicy – Zdroju, w ramach projektu pt. „Zrób pierwszy krok do biblioteki – jest BLISKO”.  W konkursie można było składać wnioski na różne działania, powiązane z promocją literatury i czytelnictwa. W dniu 24 marca br. Komisja Konkursowa pozytywnie oceniła i zakwalifikowała do realizacji 4 ciekawe pomysły.

Jedną z inicjatyw złożyło Stowarzyszenie Miłośników Małej Ojczyzny Berest. Członkowie Stowarzyszenia mają w planie zorganizowanie warsztatów teatralnych dla grupy wolontariuszy oraz przygotowanie mini spektaklu dla dzieci. Przedstawienie wybranego utworu literackiego odbędzie się 1 czerwca podczas pikniku rodzinnego w Bereście. Przewidziany jest także konkurs literacko-recytatorski dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy pikniku będą mieli okazję wziąć udział w akcji czytelniczej „Wymień się książką” oraz poznać dawne gry i zabawy na podstawie książki opisującej, w co bawili się nasi rodzice i dziadkowie.

Kolejny pomysł został zgłoszony przez nieformalną grupę seniorek – kreatywny klub „Jaworzynki” z osiedla Czarny Potok. Inicjatywa zatytułowana „Sploty pokoleń – wspólna twórczość, wspólne historie” przewiduje spotkania warsztatowe, podczas których uczestnicy rozwiną swoje pasje rękodzielnicze – nauczą się metody filcowania. Uczestniczki warsztatów przekażą zdobyte umiejętności zaproszonym dzieciom i młodzieży, podczas kolejnych spotkań. Zajęcia będą okazją do poznania literatury poświęconej różnego rodzaju rękodziełu, etnografii, rozwijania swoich zainteresowań.

„Ziołowy zakątek wśród literatury” – to tytuł trzeciej inicjatywy, zakwalifikowanej do realizacji, zgłoszonej także przez grupę nieformalną. Autorzy tego pomysłu chcą zaprosić mieszkańców do wzięcia udziału w warsztatach zielarskich, prowadzonych przez profesjonalną fitoterapeutkę. Zainteresowanie tego typu działaniami w bibliotece, przeznaczonymi szczególnie dla osób dorosłych, pracujących pojawiło się w przeprowadzonej w ubiegłym roku diagnozie oraz w propozycjach czytelników. Warsztaty będą się odbywały nie tylko stacjonarnie, ale także w plenerze – w czerwcu i wrześniu br. Nabór zostanie ogłoszony za kilka tygodni. Wiedzę nt. roślin, zbierania, suszenia czy sporządzania kosmetyków i przetworów uczestnicy zdobędą także z książek, które znajdują się w księgozbiorze biblioteki. Do poznawania świata roślin zostaną także zaproszone dzieci, które wezmą udział w zajęciach przyrodniczo-czytelniczych.

Czwarta inicjatywa dotyczy także warsztatów zielarskich, ale ten pomysł sięga do dawnych przepisów i receptur, które wykorzystywały właściwości ziół rosnących na naszym terenie. Nieformalna grupa osób z osiedla Źródlana swój wniosek zatytułowała „Bądźmy blisko natury – zioła, zmysły oraz ciało”. Inicjatywa ma na celu zaktywizowanie osób starszych, nieaktywnych zawodowo poprzez kontakt z naturą, wspólne spędzanie czasu i poznanie ciekawej literatury dotyczącej ziołolecznictwa, dawnych zwyczajów, kulinariów. Podczas zajęć uczestnicy wykonają zielnik regionalny, z motywami artystycznymi. Pasjonaci podzielą się zdobytą wiedzą z młodszymi mieszkańcami Krynicy.

Wszystkie inicjatywy będą realizowane przez zgłoszone stowarzyszenie i grupy nieformalne wspólnie z bibliotekę. Udział w warsztatach, zajęciach i wszystkich propozycjach będzie bezpłatny, ponieważ działanie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 2.0 na lata 2021-2025. BLISKO (2024-2025). Łącznie na konkurs przeznaczono 27 tys. zł, które pokryją przewidziane w preliminarzach kosztów wydatki.

Zapisy na warsztaty zostaną ogłoszone za kilka tygodni, informacje pod nr tel. 184712203.

Z książką do przedszkola

Dnia 27 marca bibliotekarki z Filii na Czarnym Potoku wybrały się na kolejne przedszkolne zajęcia. Tym razem odwiedziły Niepubliczne Przedszkole Integracyjne „Przystań” po to aby poczytać i pobawić się w wesołym towarzystwie. Dzieci wzięły udział w warsztatach podczas których wykonały między innymi pogodową gimnastykę, odgadywały jakie owady ukryły się w słoikach, a także pokolorowały i wycinały bociana – ptaka który zwiastuję nadejście prawdziwej wiosny.

Książkowi Odkrywcy szukają wiosny – zajęcia czytelnicze na Czarnym Potoku

W środę 26 marca bibliotekarki z Filii na Czarnym Potoku wybrały się z wizytą do przedszkola i odwiedziły sympatyczne przedszkolaki z grupy V. Dzieci z Gminnego Przedszkola nr 2 „Mali Odkrywcy” wzięły udział w zajęciach czytelniczych, podczas których, rozpoznawały pierwsze oznaki wiosny. Z dużym zainteresowaniem wysłuchały także bajeczkę, w której główna bohaterka Kicia Kocia wybrała się z mamą do parku, żeby podziwiać budzącą się wiosnę, pąki na drzewach i pierwsze kwiatki. Spotkały tam Packa i jego mamę – przyjaciele razem zaczęli obserwować przyrodę. Znaleźli też chore zwierzątko, któremu udzielili pomocy. Maluchy wykonały piękne kolorowe prace plastyczne.

ŚRODY Z PASJAMI W BIBLIOTECE NA ŹRÓDLANEJ

W dniu 26.03.25 odbyło się kolejne spotkanie Pań z cyklu Środy z pasjami. W związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi tematem zajęć były kurki, gąski, króliczki. W tym roku postanowiłyśmy uszyć ręcznie lub na maszynie kolorowe ozdoby wielkanocne. Ponieważ są to prace bardzo pracochłonne dlatego zaplanowałyśmy trzy spotkania, podczas których chcemy uszyć całą wesołą gromadkę.

Dzień Kolorowej Skarpety i DKK w Tyliczu

25 marca w Tyliczu odbyło się wyjątkowe spotkanie DKK tematem zajęć, które bibliotekarz poprowadził dla grupy 6-latków z miejscowej ochronki był Dzień Kolorowej Skarpety, który jest obchodzony na całym świecie na rzecz wsparcia osób z zespołem Downa.

Dzieci miały okazję poznać historię tego ważnego dnia, który symbolizuje różnorodność, akceptację i szacunek dla każdego człowieka. Podczas warsztatów mali uczestnicy tworzyli kolorowe skarpetki, które stały się symbolem solidarności i równości.

Zajęcia pełne zabawy, twórczości i uśmiechów przypomniały nam wszystkim, jak ważne jest, aby szanować i wspierać innych, niezależnie od różnic.

Wiosenna sobota z wyobraźnią w Filii na Czarnym Potoku

W sobotę, 22 marca w Filii na Czarnym Potoku odbyły się kolejne warsztaty z cyklu Sobota z Wyobraźnią. Podczas zajęć przywitano wiosnę. Dzieci miały okazję kreatywnie poszaleć. Stworzyły, więc własną eko-Marzanne, zapełniły staw skaczącymi, szalonymi żabkami oraz „zasadziły” papierowe kwiatki, a wszystko po to, aby uświetnić ten wspaniały czas i poczuć wiosnę na całego.

ZAJĘCIA KREATYWNE DLA DZIECI W BIBLIOTECE NA ŹRÓDLANEJ

W dniu 21.03.25 odbyło się kolejne kreatywne spotkanie dla dzieci. Tematem była wiosna, która małymi kroczkami zbliża się do nas. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Kwiaty” z książeczki „Wesoły Ryjek i wiosna” Wojciecha Widłaka.
Uczestnicy wykonali kolorowe prace plastyczne – kwiatki z rolek po papierze, które zostały ozdobione bibułą, kredkami, farbami oraz kolorowym papierem.

Spotkanie Koła Gospodyń Wiejskich w tylickiej bibliotece

19 marca w bibliotece w Tyliczu odbyło się spotkanie Koła Gospodyń Wiejskich. Podczas spotkania członkinie Koła podsumowały dotychczasową działalność, omawiając zrealizowane projekty oraz inicjatywy, które miały miejsce w ostatnich miesiącach. Wspólnie zastanowiły się nad tym, jakie były efekty ich działań oraz jakie wyzwania napotkały w trakcie realizacji zadań.
W części dotyczącej bieżących spraw, poruszono kwestie związane z planami na najbliższą przyszłość. Omówiono nadchodzące wydarzenia, które Koło zamierza zorganizować. Uczestniczki spotkania miały okazję wyrazić swoje opinie, a także zgłosić pomysły dotyczące działań, które mogłyby zostać podjęte w ramach działalności Koła w najbliższych miesiącach.