AKCJA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA ŻONKILE W BIBLIOTECE W TYLICZU

76 lat temu, 19 kwietnia 1943 r. wybuchło powstanie w getcie warszawskim. W tym roku przypada 100. rocznica urodzin i 10. rocznica śmierci Marka Edelmana, który był ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim. Każdego roku 19 kwietnia składał on pod Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego żółte żonkile. W ten sposób te żółte kwiaty stały się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od roku 2013 jest organizatorem akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, która ma na celu rozpowszechnienie tego symbolu pamięci oraz szerzenie wiedzy na temat powstania. Biblioteka Publiczna w Tyliczu wzięła udział w tegorocznej edycji akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, w ramach której naszą placówkę odwiedziła grupa młodzież z SCESZ w Tyliczu wraz z paniami Sylwią Świderską-Romanek oraz Ewą Lewandowską. Uczestnicy spotkania obejrzeli film „Nie było żadnej nadziei” poświęcony powstaniu w getcie warszawskim, a następnie wzięli udział w dyskusji i dzielili się swoimi refleksjami. Ponadto obejrzeli prezentację poświęconą Markowi Edelmanowi jak też zostały im przybliżone biogramy pozostałych bohaterów występujących w filmie. Uczniowie wykonali również papierowe żonkile dla siebie i swoich kolegów ze szkoły. Dodatkowo młodzież uczestnicząca w spotkaniu odwiedziła lokalne Muzeum Dziejów Tylicza, gdzie dowiedziała się, że w Tyliczu przed wojną mieszkało 370 Polaków, 950 Łemków oraz 100 Żydów. Usłyszeli również o zakazanej miłości Żydówki – Reny Kornreich (ocalała więźniarka Auschiwitz) i Łemka – Andrzeja Garbery (legendarny kurier i lotnik). W ten sposób wpisaliśmy się w hasło towarzyszące akcji „Łączy nas pamięć”.

AKCJA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA ŻONKILE W BIBLIOTECE W TYLICZU AKCJA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA ŻONKILE W BIBLIOTECE W TYLICZU AKCJA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA ŻONKILE W BIBLIOTECE W TYLICZU