Da mihi animas, caetera tolle. Daj mi duszę, resztę zabierz. Wystawa
W pawilonie przy Parku in. M. Dukieta (ul. Zdrojowa) warto obejrzeć wystawę poświęconą Arcybiskupowi Antoniemu Baraniakowi pt. Da mihi animas, caetera tolle. Daj mi duszę, resztę zabierz. Ekspozycja została przygotowana przez IPN w Poznaniu i Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. Autorem wystawy jest dr Elżbieta Wojcieszyk i zespół pracowników naukowych pod patronatem J. E. ks. abp. Marka Jędraszewskiego. Wystawa składająca się z 16 plansz przybliża życie i działalność niezwykłego metropolity, jakim był abp A. Baraniak. Abp Antoni Baraniak, od 1957 roku metropolita poznański, był długoletnim sekretarzem prymasów Polski Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego. W 1953 roku został aresztowany przez komunistyczne władze i poddany brutalnemu dwuletniemu śledztwu. Po wyjściu na wolność był permanentnie inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Wielokrotnie, począwszy od 1951 r. przyjeżdżał do Krynicy na leczenie i wypoczynek. Nierzadko spędzał w uzdrowisku kilka miesięcy. Tak było w 1956 r., kiedy po zwolnieniu z więzienia w bardzo złym stanie zdrowia został internowany w Domu Św. Elżbiety w Krynicy. Podobnie jak św. ks. Kardynał S. Wyszyński za każdym razem mieszkał u sióstr elżbietanek przy ul. Pułaskiego. Tam urządzał dla dzieci pokazy filmów przyrodniczych i bajek Szczególnie lubił wędrówki po okolicznych szlakach turystycznych. Od 1956 r. był członkiem oddziału PTTK w Krynicy. Przyjaźnił się z wieloma krynickimi rodzinami, których członkowie do dzisiaj posiadają pamiątkowe zdjęcia, obrazki, życzenia. Podczas swoich pobytów w Krynicy często odwiedzał rzeźbiarza Ignacego Proszowskiego, autora popiersia arcybiskupa i rzeźby Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Wystawa poświęcona „Niezłomnemu kapłanowi” została przywieziona do Krynicy dzięki staraniom Społecznego Komitetu Budowy Pomnika św. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Arcybiskupa Antoniego Baraniaka w Krynicy – Zdroju oraz wsparciu Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Biblioteki Publicznej, Urzędu Miejskiego i Akcji Katolickiej. Przedsięwzięcie jest związane z inicjatywą budowy pomnika Arcybiskupa i zbieraniem środków na ten cel. Opowieści o pobytach abp. A. Baraniaka w Krynicy można przeczytać w:
- Jan Boligłowa - Wspomnienie o ks. arcybiskupie Antonim Baraniaku Ordynariuszu Poznańskim i jego pobytach w Krynicy. Cz. 1,2,3 (Krynickie Zdroje Nr 2/2014, 3/4/ 2014, Nr 5/ 2014/2015)
- A. W. Kaczorowski, Internowany w Domu św. Elżbiety, Krynickie Zdroje Nr 2/3/ 2018
- Wąsowicz, Defensor Ecclesiae-Arcybiskup Antoni Baraniak (1904-1977) Salezjańskie koleje życia i posługi Metropolity Poznańskiego, Warszawa IPN.
Array