DRUGI TYDZIEŃ WAKACJI W TYLICZU

W drugim tygodniu wakacji z biblioteką w Tyliczu dzieci miały możliwość zapoznać się z kulturą, tradycjami oraz sztuką  Łemków ( grupą etniczną, która zamieszkiwała tereny Tylicza i nie tylko). Krótką historię na temat tej ludności opowiedziała nam Pani Zuzanna Długosz, która jest przewodnikiem turystycznym oraz przewodnikiem po ogrodach biblijnych w Muszynie.

Jednym z twórców pochodzenia łemkowskiego był znany krynicki artysta Nikifor Krynicki a właściwie Epifaniusz Drowniak. Jego prace wyróżniały się prostotą i malowane były na kawałkach tektury, okładkach zeszytów, skrawkach papieru, na których uwieczniał autoportrety, widoki krynickich willi i cerkwi. Dzieci wykonały prace Nikifora przy użyciu pasteli, które nadały obrazom żywe kolory.

Kolejna ciekawą pracę dzieci wykonały rozdmuchując plamę tuszu na kartce przy użyciu słomki do picia, a następnie domalowały fragmenty gór, wody, lasów i tak powstał krajobraz przedstawiający nasze tereny.

W trzecim dniu dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Stefańskiego (Zastępcy Naczelnika GOPR w Krynicy – Zdroju) dzieci miały możliwość odwiedzić Stację Centralną Grupy Krynickiej. Oprócz krótkiego wykładu oraz obejrzenia prezentacji na temat pracy ratowników oraz tego jak należy się zachowywać w górach, dzieci zwiedziły magazyn, w którym znajdują się sprzęty wykorzystywane do pracy przez goprowców. Największą atrakcją cieszyły się kłady oraz skutery, dzieciom podobał się wielki ponton, każdy z nich zasiadł za kierownica czerwonego land rovera, a ścianka wspinaczkowa zachwyciła swoją wysokością .

DRUGI TYDZIEŃ WAKACJI W TYLICZU DRUGI TYDZIEŃ WAKACJI W TYLICZU DRUGI TYDZIEŃ WAKACJI W TYLICZU