“Gdy skamienieje wiatr...” Reaktywacja profesjonalnego teatru w Krynicy Zdroju.

Miejsce: Stara Kotłownia na Deptaku ( za Starymi Łazienkami Borowinowymi)

Teatr Odwrócony z Krakowa wspólnie z Biblioteką Publiczną w Krynicy-Zdroju i partenrami od trzech lat reaktywuje teatralne tradycje Krynicy-Zdroju. Dzięki tymczasowej adaptacji przestrzeni Starej Kotłowni na Deptaku Krynickim dla potrzeb kultury, Teatr Modrzewiowy, działający na przełomie XIX i XX wieku, ożywa na nowo. Jako innowacyjna agora działań społeczno - kulturalnych integruje profesjonalnych artystów z mieszkańcami. Odnajdują wspólny język, by opowiedzieć historię bohaterów żyjących w Krynicy i Tyliczu w latach 1920-1947 -  polskiego księdza Władysława Gurgacza, łącznika Andrzeja Garbery – Łemka oraz Reny Kornreich – Żydówki, ocalałej więźniarki Auschiwitz. Tolerancja wobec innej kultury, wierność wyznawanym wartościom, odwaga i miłość będą tematami niepowtarzalnego spotkania z wyjątkową publicznością.

Projekt jest realizowany dzięki dotacji Muzeum Historii Polski w ramach programu “Patriotyzm jutra”.

OPIS SPEKTAKLU:

Troje aktorów przyjmuje na siebie brzemie historii trzech wyjątkowych postaci. Wypowiadają się w ich imieniu, zadają pytania, błądzą, zmagają się z nieuchronnym losem. We wzburzonym tyglu dziejów próbują odnaleźć uniwersalną prawdę, uchwycić wartości - jedyną deskę ratunku. Okrucieństwo wojny, zakazy religijne, ludzka nienawiść i paraliżujący strach. Oto tło ówczesnej rzeczywistości, która determinowała relacje pomiędzy członkami rodziną, sąsiadami, przyjaciółmi. Wpływała na zachowania poddawane dzisiaj nieraz zbyt powierzchownej ocenie.

Losy Reny i Andrzeja - których połączyło uczucie, a rozdzieliła wojna -  historia ks. Gurgacza - kapelana żołnierzy wyklętych, straconego zbrodniczym wyrokiem -  ukazane zostają w formie instalacji teatralnej. Wieloelementowa realizacja artystyczna wpasowana w atmosferę zabytkowych murów postindustrialanej przestrzeni będzie prezentowana przez profesjonalnych artystów wspólnie z mieszkańcami Krynicy-Zdroju i okolic. Aktorom na scenie towarzyszą chórzyści i statyści, którzy w toku warsztatów muzycznych i teatralnych poznawali różnorodność poszczególnych kultur.