HISTORIA DZIELNEGO ŁEMKA
Dnia 18 października 2017 r. dwójka wolontariuszy Biblioteki Publicznej w Krynicy- Zdroju: Emilka Pióro i Julian Mazur zaprezentowali dzieciom z Tylicza i sąsiedniej miejscowości – Mochnaczki Wyżnej historię, która wydarzyła się w Tyliczu prawie 80 lat temu. Opowieść pt. „Historia dzielnego Łemka” została przedstawiona w formie teatrzyku kamishibai. Teatrzyk opowiada o zakazanej miłości Andrzeja Garbery i Reny Kornreich. Przypomina wydarzenia, które miały miejsce podczas II wojny światowej. Spotkanie Reny i Andrzeja to także historia zderzenia dwóch różnych kulturowo światów: przedwojennej społeczności łemkowskiej i żydowskiej. Mówi o przyjaźni, odwadze i walce z okupantem. Dzieci miały możliwość czynnego udziału w przedstawieniu: pukały w drewniane serce, aby można było otworzyć teatrzyk, wspólnie maszerowały przez ciemny las w ciszy, tak by wróg nie usłyszał skradających się kroków oraz siedziały na drzewie razem z Andrzejem, który po ucieczce powolutku zamarzał i tracił ostatnie chwile swojego młodego życia.
Cała historia miała na celu pokazanie wielokulturowego społeczeństwa, oswojenie z tematem innej narodowości oraz ukazanie Łemków w innym, nowym świetle. W czterech miniprzedstawieniach teatrzyku kamishibai uczestniczyło około 70 dzieci z klas od 1-3 oraz przedszkola z Samorządowego Centrum Edukacji Szkolnej w Tyliczu oraz do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mochnaczce Wyżnej. Organizacją spotkań zajęła się Agnieszka Liana z Fili biblioteki w Tyliczu.
Czytanie zostało zorganizowane w ramach projektu, „Gdy skamienieje wiatr/będziemy wzruszać powietrze”, który realizuje Fundacja Sztuka Teatru ze środków Muzeum Historii Polski, w programie Patriotyzm Jutra.
Array