Jak czytać? Co czytać i dlaczego czytać dzieciom?
21 czerwca w naszej bibliotece odbyły się warsztaty dla rodziców i opiekunów na temat czytania dzieciom. Uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób dobierać odpowiednią lekturę do wieku dziecka oraz jak uatrakcyjnić samo czytanie książek. Zajęcia prowadziła Anna Oleksy – doświadczony psycholog, pedagog i oligofrenopedagog. Uczestnicy poznali etapy rozwoju dziecka i rekcje na bodźce zewnętrzne. Czytanie dzieciom można wprowadzić już w okresie prenatalnym, a potem niemowlęcym. Najistotniejsze znaczenie w tej fazie ma rozpoznawanie głosu mamy lub ojca, budowanie więzi i poczucia bezpieczeństwa. Kilkumiesięcznym dzieciom możemy pokazywać książki obrazkowe oraz sensoryczne, które mają elementy dotykowe z różnych materiałów, ruchome do wysuwania, a nawet zapachowe. Natomiast czytanie dzieciom starszym warto wzbogacić o atrakcyjne metody i narzędzia. Jednym z nich jest czytanie wrażeniowe. Ma ono na celu pozostawienie w dziecku (dzieciach) wielu wrażeń, nie tylko tych płynących ze słuchania tekstu i patrzenia na ilustracje zawarte w książkach, ale i wrażeń płynących z ruchu, gestów, emocji wyrażanych mimiką, a nawet z muzyki i tańca na siedząco! Bo czytanie wrażeniowe to smakowanie literatury wszystkimi zmysłami. Oprócz czytania dorosły zaprasza dziecko do dopowiadania wyrazów, pokazywania emocji, które pojawiają się w opowieści; jeżeli główny bohater klaszcze i tupie, to dziecko z rodzicem mogą uczynić to samo. Takie czytanie dłużej koncentruje dziecko na tekście i uczy obcowania ze słowem drukowanym. Autorką tej metody jest Małgorzata Swędrowska – popularyzatorka dobrej literatury dziecięcej, pedagożka, trenerka nauczycieli i bibliotekarzy, mama.
Innym ciekawym narzędziem do wspólnego (lub grupowego) czytania jest wykorzystanie teatrzyku ilustracji – kamishibai. Niewielka drewniana (lub papierowa) skrzynka tworzy klimat małego teatrzyku, gdzie na ilustrowanych kartach przewijają się różne opowieści.
Czytając niektóre książki, w tym lektury szkolne warto poszukać gier planszowych o takim samym tytule i wspólnie z rodziną poczytać fragmenty książki i urządzić rozgrywki.
Warsztaty poprowadzone były w formie wykładu oraz ćwiczeń, podczas których uczestnicy prezentowali czytanie za pomocą teatrzyku kamishibai. Każda osoba na zakończenie otrzymała materiały merytoryczne i edukacyjne – zestawy wartościowych tytułów książek z przeznaczeniem dla wieku najmłodszych czytelników, linki do ciekawych stron internetowych, zabaw czytelniczych i artykułów dla rodziców oraz wychowawców.
Zajęcia odbyły się w ramach projektu pt. „Biblioteka (dla każdego) małego i większego człowieka.”
Działanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury.
Array