Jesienna Sobota w Wyobraźnią w Filii na Czarnym Potoku

W sobotę, 4 listopada w filii na Czarnym Potoku odbyły się kolejne warsztaty z cyklu Sobota w Wyobraźnią. Tym razem poruszono trudny temat, jakim jest przemijanie i odchodzenie oraz pamięć. Wsparciem w przeprowadzeniu zajęć była wspaniała książka autorstwa Leo Buscaglia zatytułowana "Jesień Liścia Jasia". To ciepła, cudownie mądra i uderzająco prosta opowieść o życiu i śmierci splatających się w jedną całość. W tej książce liść Jaś i jego przyjaciele zmieniają się wraz z następującymi po sobie porami roku u zbliżającą się zimą, aby w końcu ze śniegiem spokojnie opaść na ziemię. Sposób przedstawienia tego niezwykle delikatnego tematu, który jest przecież elementem prawdziwego życia, skłania do przemyśleń i porusza zarówno dzieci, jak i dorosłych. W pogodzeniu ze stratą pomagają nam np. pamiątki. Przypominają nam o ważnych dla nas wydarzeniach z przeszłości. Wspominanie może wprowadzać nas w radosny stan, gdy przywołujemy w pamięci minione wydarzenia lub osoby, których już z nami nie ma. Wspomnienia – zarówno radosne, jak i smutne – przypominają nam o ważnych przeżyciach z naszego życia, które składają się na nasze doświadczenie i ostatecznie na to, kim jesteśmy. Pamiątki i wypomnienia są bardzo ważne. Należy je zbierać i  pielęgnować. Pokazano, więc dzieciom różnego rodzaju pamiątki, zarówno te biblioteczne takie jak np. zdjęcia, kroniki autografy, dedykacje itp. Jak i te rodzinne takie jak kartki, dyplomy itp. Stworzyliśmy biblioteczną Kapsułę Czasu zamykając w niej nasze wspomnienia zapisane na karteczkach. Na koniec nasi młodzi czytelnicy wykonali piękne kolorowe liście wyklejane nasionami.

Jesienna Sobota w Wyobraźnią w Filii na Czarnym Potoku Jesienna Sobota w Wyobraźnią w Filii na Czarnym Potoku Jesienna Sobota w Wyobraźnią w Filii na Czarnym Potoku