ładowanie

 Miłych czytelników informujemy, że dnia 4 maja (sobota) biblioteka centralna   przy ul. Szkolnej 3 będzie nieczynna. Zamówienia do książkomatu przyjmujemy do 15.00 2 maja 2024 r. Zamówienia składane po godzinie 15.00 będą realizowane w poniedziałek 6 maja 2024 r.

Wersja kontrastowa strony
Zanurz się
w krynickim zdroju wiedzy i kultury!
Jesteśmy z Wami już od 1947 roku!
.
Wstrzymaj

„Każdy ma swój Mount Everest” – Historia Wandy Rutkiewicz

W sobotę 29 stycznia odbyło się kolejne spotkanie z dziećmi w bibliotece w Bereście. Tym razem tematem przewodnim zimowych warsztatów była wybitna polska himalaistka Wanda Rutkiewicz. Warto dodać, że w 30 rocznicę śmierci tej niesamowitej kobiety Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił 2022 Rokiem Wandy Rutkiewicz, aby w ten sposób oddać jej hołd i przypomnieć jej wspaniałe osiągnięcia.

Aby lepiej poznać historię Wandy przeczytaliśmy sobie kilka fragmentów poświęconej jej życiu książce pt. „Pięć skarbów pod wielkim śniegiem – opowieść o Wandzie Rutkiewicz”. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że uwielbiała matematykę i fizykę, a wieku 22 lat została magistrem inżynierem na Politechnice Wrocławskiej. Oprócz tego świetnie grała w siatkówkę, a w 1964 roku należała nawet do kadry narodowej. Wspinaczkę zaczęła uprawiać od 18 roku życia i bardzo szybko z niewielkich skałek w Sudetach przeniosła się w Tatry, Alpy i Himalaje. Jej niezwykłe umiejętności, a może przede wszystkim potężna siła woli i niezłomny charakter sprawiły, że zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników.

„Każdy ma swój Mount Everest” – Historia Wandy Rutkiewicz „Każdy ma swój Mount Everest” – Historia Wandy Rutkiewicz „Każdy ma swój Mount Everest” – Historia Wandy Rutkiewicz

W 1978 roku zapisała się w historii stając na szczycie Mount Everestu (8849 metrów) jako pierwszy Polak i trzecia kobieta na świecie. Co ciekawe w tym samym dniu w Rzymie Papieżem został Jan Paweł II, z którym Wanda spotkała się i ofiarowała mu oprawiony w srebro kamyczek zabrany na pamiątkę z „dachu świata”. Natomiast w 1986 pobiła kolejny rekord (zapisany w Księdze Rekordów Guinessa) zostając pierwszą kobietą, która zdobyła jedną z najtrudniejszych gór, drugi co do wysokości szczyt Ziemi, mierzący 8611 metrów K-2. Ikona kobiecego himalaizmu zaginęła w maju 1992 roku podczas próby zdobycia kolejnego, dziewiątego już ośmiotysięcznika Kanczedzongi. Niestety jej ciała nigdy nie odnaleziono.

My również postanowiliśmy uczcić tę dzielną Polkę. Razem wpadliśmy na pomysł narysowania komiksu przedstawiającego jej barwną życiową historię. Tutaj za nieocenioną pomoc pragniemy podziękować panu Hubertowi, którego talent plastyczny, cenne wskazówki i humor pozwoliły nam z uśmiechem na ustach podołać temu wyzwaniu. Na zakończenie przytoczymy słynne słowa legendarnej himalaistki:

„Życzę wszystkim, którzy mnie słuchają, żeby osiągali w życiu swoje Mount Everesty”.

Array

Bibloteka narodowa instytut ksiazki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ACADEMICA - Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych polona.pl dyskusyjny klub ksiażki Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego instytut ksiazki - komputery dla  bibloteki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
idź do początku strony