Na „Pogaduchach o Krynicy” odkrywamy atrakcje Krynicy

Majowe (17 maja) spotkanie członków Stowarzyszenia Miłośników Krynicy i osób zainteresowanych odkrywaniem przeszłości odbyło się w naszej bibliotece, nadal w starej siedzibie. Jednym z poruszonych tematów było przeniesienie biblioteki do zaadoptowanych tymczasowo pomieszczeń w budynku byłego Gimnazjum przy ul. Szkolnej i warunków, jakie biblioteka będzie miała w nowej siedzibie. Kolejna kwestia dotyczyła udziału Stowarzyszenia w programie Instytutu Karpackiego pt. GŁOS OBYWATELSKI jako narzędzie zwiększania partycypacji społecznej”, który ma zaktywizować mieszkańców naszej gminy w sprawy publiczne i obywatelskie. Stowarzyszenie zgłosiło kilka pomysłów do głosowania, na realizację - zdaniem członków SMK - ciekawych i potrzebnych inwestycji oraz przedsięwzięć dla miasta, np. powstania Biblioteki Nowych Horyzontów – miejsca spotkań Kryniczan, budowy wież i platform widokowych czy powstania aplikacji dla mieszkańców do zgłaszania pomysłów, uwag, propozycji. Pan Leszek Walczyk zaprezentował propozycję nowej atrakcji turystycznej w Krynicy – Szlaku ceramiki artystycznej. W wieli krynickich obiektach, powstałych w latach 60.tych i 70. tych XX w. w wnętrzach i na zewnętrznej elewacji znajdują się ceramiczne kompozycje o dużej wartości artystycznej. Można je obejrzeć m. in. w Pijalni Głównej (fragmenty), Starych Łazienkach Mineralnych, Szpitalu Wojskowym, sanatorium Walcownik (obecnie Beskid), w restauracji Hawana. Przed restauracją Hawana jest (częściowo zasłonięta) kompozycja prof. Witolda Skulicza „Motyl”, wykonana w słynnej spółdzielni „Kamionka” w Łysej Górze. Poruszono również temat dotyczący zachowanych pamiątek, zdjęć i informacji dotyczących ludności żydowskiej w Krynicy w latach międzywojennych w związku z poszukiwaniem materiałów na ten temat autora artykułu. Kolejne spotkanie – tym razem w formie prelekcji dla wszystkich odbędzie się pod koniec czerwca. Prezentację na temat Znanych i mniej znanych gości uzdrowiska przedstawi wiceprezes SMK Tomasz Walczyk.

Na „Pogaduchach o Krynicy” odkrywamy atrakcje Krynicy Na „Pogaduchach o Krynicy” odkrywamy atrakcje Krynicy Na „Pogaduchach o Krynicy” odkrywamy atrakcje Krynicy