NARODOWE CZYTANIE - pod wieżą widokową na Słotwinach

Piękna, słoneczna pogoda i szum tężni solankowej pod wieżą widokową na Słotwinach stworzyły niepowtarzalny klimat do czytania jednej z najbardziej znanych powieści pozytywizmu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Tegoroczne NARODOWE CZYTANIE - ogólnopolskie wydarzenie pod patronatem Pary Prezydenckiej odbyło się w sobotę, 9 września. Krynicka edycja rozpoczęła się o godz. 11.00 akcentem muzycznym – występem zespołu „NaŚi” w składzie: Ewelina Ptasznik i Hubert Śliwiński.  Wybrane fragmenty „Nad Niemnem” przeczytało 17 osób – przedstawicieli władz lokalnych, instytucji i firm, wolontariuszy i czytelników biblioteki. Wydarzenie prowadziła Magdalena Krzeszowska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Krynicy – Zdroju.

Czytanie powieści rozpoczął Piotr Ryba, Burmistrz Krynicy – Zdroju. Następnie czytanie kontynuowali: przewodnicząca Rady Miejskiej – Irena Weber – Grelecka, wiceburmistrz Paweł Maślanka oraz radny powiatowy Przemysław Gajowski. Jako czwarty czytający wystąpił Andrzej Krzeszowski – członek Dyskusyjnego Klubu Książki, nauczyciel j. polskiego w SP Nr 2, a zaraz po nim Anna Kuryłowicz i Natalia Pociecha wolontariuszki Biblioteki. Kolejne fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej zaprezentowali: Ks. Andrzej Augustyn – proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Słotwinach i Maria Lelito – radna Rady Miejskiej w Krynicy – Zdroju, członek Stowarzyszenia Miłośników Krynicy, mieszkanka Słotwin, a następnie Grzegorz Łaś – radny Rady Miejskiej, dyrektor OPS w Muszynie oraz Dorota Piernaczyk – wolontariuszka Biblioteki, właścicielka Pracowni Florystycznej. Kolejnymi uczestnikami Narodowego Czytania były panie: Wanda Szymańska – reprezentująca Ośrodek Słotwiny Arena, emerytowana nauczycielka matematyki i Elżbieta Gurgul – czytelniczka Biblioteki, Agnieszka Szczotka – czytelniczka i wolontariuszka biblioteki, członek Stowarzyszenia Miłośników Krynicy i Aktywną oraz Teresa Walencik z Klubu Senior Plus. Ostatnie fragmenty „Nad Niemnem” przeczytały: Małgorzata Półchłopek z Dyskusyjnego Klubu Książki i Katarzyna Łabuda - uczestniczka warsztatów teatralnych.

Narodowe Czytanie w Krynicy – Zdroju było organizowane po raz ósmy. Tegoroczną edycję przygotowała po raz kolejny nasza Biblioteka, wspólnie z Ośrodkiem Słotwiny Arena. Wszyscy czytający wyjechali kolejką krzesełkową na górę, a po zakończeniu wydarzenia mogli wejść na wieżę widokową.