ładowanie
Wersja kontrastowa strony
Zanurz się
w krynickim zdroju wiedzy i kultury!
Jesteśmy z Wami już od 1947 roku!
.
Wstrzymaj

Narodowe Czytanie w Tyliczu

W tym roku Narodowe Czytanie odbyło się w sobotę, 3 września. W 2022 r., Roku Polskiego Romantyzmu, czytano – w kraju i za granicą - „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Akcja organizowana przez Prezydenta RP od 2012 r. ma na celu promocję czytelnictwa i literatury polskiej.

W naszej gminie Narodowe Czytanie odbyło się już po raz siódmy, po raz pierwszy poza Krynicą, tym razem w Tyliczu. Organizator wydarzenia – Biblioteka Publiczna w Krynicy - Zdroju, Filia w Tyliczu zaprosiła do udziału w czytaniu przedstawicieli władz, organizacji pozarządowych i mieszkańców  miasta i gminy. W pięknej scenerii rynku w Tyliczu, na tle pomnika Kazimierza Pułaskiego zaprezentowano dwanaście utworów poetyckich A. Mickiewicza zebranych w tomie pt. „Ballady i romanse”, a wydanych po raz pierwszy 200 lat temu w 1822 r.  Wydarzenie prowadziła Magdalena Krzeszowska, dyrektor Biblioteki Publicznej. Jako pierwsi wystąpili, czytając balladę „Pierwiosnek” - Piotr Ryba, burmistrz Krynicy – Zdroju i Przemysław Gajowski, radny powiatu nowosądeckiego. Następnie Marta Gałęziowska, radna Rady Miejskiej przeczytała wspólnie z Hubertem Krokiem z Muszynki balladę „Rybka”. Mniej znany utwór zatytułowany „Dudarz” można było posłuchać w interpretacji mieszkanek Tylicza – radnej Małgorzaty Król i wieloletniej pracownicy świetlicy środowiskowej - Urszuli Szczypty oraz przedstawicielki Centrum Kultury z Krynicy- Zdroju – Agaty Broniszewskiej. Kolejną osobą czytająca była Wioletta Franczyk z ochronki w Tyliczu (ballada „Rękawiczka”). Wśród kolejnych uczestników Narodowego Czytania byli także: Maria Lelito i Iwona Grzebyk - Dulak – przedstawicielki Rady Miejskiej w Krynicy-Zdroju z balladą „Świteź”, panie Krystyna i Paulina Szymura z Tylicza (ballada „Świtezianka”), państwo Agnieszka i Jarosław Białończykowie z synem Kacprem z Tylicza (ballada „Romantyczność”) oraz Jakub Kozub, przedstawiciel tylickiego OSP, czytający utwór „Powrót taty”. Po nim balladę „Pani Twardowska” przeczytał Andrzej Krzeszowski, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 2 w Krynicy-Zdroju oraz uczestnik bibliotecznego Dyskusyjnego Klubu Książki, a zaraz potem „Kurhanek Maryli” wspólnie przeczytali: sołtys Tylicza – Tadeusz Jarzębak z trzema paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Tyliczu – Władysławą Królikowską, Stefanią Karakułą i Celiną Kopacką. Przedostatni, mniej znany utwór A. Mickiewicza pt. „Tukaj” zaprezentowały: Anna Kuryłowicz, wolontariuszka biblioteki, Krystyna Grab z Klubu Seniorek „ Jaworzynki” działającego przy bibliotece - Filii nr 1 na Czarnym Potoku oraz Agnieszka Szczotka, mieszkanka Mochnaczki Wyżnej, członek Stowarzyszeń Miłośników Krynicy i Aktywną Bądź. Jako ostatnie wystąpiły Małgorzata Jurkowska i Anna Maria Adamczyk nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Tyliczu, czytając znaną wszystkim balladę „Lilie”. Wszystkie osoby, które zaangażowały się do wzięcia udziału w akcję Narodowego Czytania, przygotowały interpretację czytanych utworów indywidualnie, bądź z podziałem na role. Utworów Adama Mickiewicza na tylickim Rynku wysłuchali mieszkańcy Tylicza, gminy  oraz turyści.  W organizację wydarzenia, oprócz pracowników biblioteki włączyła się pracownica świetlicy środowiskowej w Tyliczu.

Narodowe Czytanie w Tyliczu Narodowe Czytanie w Tyliczu bsh

Array

Bibloteka narodowa instytut ksiazki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ACADEMICA - Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych polona.pl dyskusyjny klub ksiażki Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego instytut ksiazki - komputery dla  bibloteki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
idź do początku strony