„Nic dla siebie, wszystko dla Krynicy. Leon Nowotarski”
Dnia 30 października br. w Galerii Sztuki „Siedlisko” w Krynicy- Zdroju odbył się wernisaż wystawy poświęconej jednemu z najwybitniejszych Kryniczan - Leonowi Nowotarskiemu.
Od 13 listopada będzie ja można oglądać w Pijalni Głównej. Ekspozycję przygotowała nasza biblioteka z okazji 60 rocznicy Jego śmierci. Leon Nowotarski (1878-1957) był wieloletnim dyrektorem Państwowego Zakładu Zdrojowego w Krynicy (1918-1939, 1945-1950), przewodniczącym Komisji Zdrojowej, niezapomnianym gospodarzem uzdrowiska, społecznikiem. Za jego czasów Krynica przekształciła się w nowoczesny kurort, z doskonałą bazą zabiegową i hotelową. Stała się stolicą sportów zimowych i miejscem wypoczynku elit II Rzeczpospolitej. Jego działalność na rzecz rozwoju Krynicy była tak znacząca, że ten okres nazwano „epoką Nowotarskiego”. Dzisiaj postać dyrektora Nowotarskiego powoli odchodzi w zapomnienie, dlatego ekspozycja ma na celu nie tylko ocalić od zapomnienia jego postać i przybliżyć zasługi na rzecz rozwoju Krynicy, ale przede wszystkim jest wyrazem wdzięczności za jego pracę, serce, poświęcenie. Nie byłoby dzisiaj takiej Krynicy, gdyby przed ponad stu laty nie przybył do niej młody, pochodzący z Żywca inżynier, Leon Nowotarski. Wielki człowiek, który nie stosował żądań dla siebie, bardzo wiele zaś dla Krynicy.
Na wystawie wykorzystano bogate materiały, dokumentujące działalność zawodową, społeczną i życie L. Nowotarskiego: zdjęcia, dokumenty, pamiątki i rzeczy osobiste. Na honorowym miejscu znalazło się popiersie dyrektora Nowotarskiego wykonane pod koniec lat 40. tych ubiegłego wieku. Większość materiałów pochodzi ze zbiorów biblioteki, ponadto z: artykułów gazety lokalnej „Krynickie Zdroje”, Almanachu Muszyny, Archiwum Domu Generalnego Sióstr Służebniczek Starowiejskich (Kroniki Zgromadzenia), Kroniki Krynicy, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Miejskiego w Żywcu, artykułu D. Firlej – Władysław Nowotarski – wielki społecznik i patriota (ww.żywiec.info) i zbiorów prywatnych oraz relacji mówionych.
Array