ładowanie
Wersja kontrastowa strony
Zanurz się
w krynickim zdroju wiedzy i kultury!
Jesteśmy z Wami już od 1947 roku!
.
Wstrzymaj

Ojciec Józef Andrasz - w drodze do beatyfikacji

W naszej bibliotece odbyło się (12 września) kolejne wydarzenie z cyklu „Przystanek KRYNICA - w drodze do ŚWIĘTOŚCI”. Było to spotkanie poświęcone ojcu Józefowi Andraszowi, jezuicie urodzonemu w Wielopolu k/Nowego Sącza, spowiedniku świętej siostry Faustyny Kowalskiej i kierowniku duchowym kilku innych osób świeckich i konsekrowanych, które zostały błogosławionymi lub są w drodze na ołtarze (m. in. bł. Aniela Salawa, Sługa Boża Paula Zofia Tajber czy s. Kaliksta Piekarczyk).

Prelekcję prowadził o. Mariusz Balcerak SJ, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego O. Józefa Andrasza.  Ojciec Mariusz przybliżył postać wyjątkowego kapłana, opowiedział o zapoczątkowaniu kultu przez osoby świeckie na Sądecczyźnie oraz zapoznał uczestników spotkania z procesem zbierania i badania materiałów potrzebnych do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego O. Andrasza.

Ojciec Józef Andrasz SJ urodził się 16 października 1891 roku. Pochodził z licznej, pobożnej i patriotycznej rodziny. Jego dwóch braci walczyło o odzyskanie niepodległości w Legionach Polskich. Jako uczeń wyróżniał się bardzo dobrymi wynikami w nauce i wieloma zdolnościami, m. in. lingwistycznymi – znał biegle kilka języków. W wieku 15 lat wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, a święcenia kapłańskie przyjął 19 marca 1919 r. w Krakowie z rąk bpa Anatola Nowaka.

Był człowiekiem – jak zauważył ojciec Mariusz – niezwykle pracowitym, żywiołowym. W pełni wykorzystał talenty, którymi obdarzył go Pan Bóg. Prowadził Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy, był redaktorem naczelnym popularnego czasopisma „Posłaniec Serca Jezusowego”, tłumaczył dzieła z duchowości wybitnych katolickich autorów. Z wielkim oddaniem pełnił posługę spowiednika dla licznych zgromadzeń zakonnych w Krakowie. Był spowiednikiem i kierownikiem duchowym świętej siostry Faustyny Kowalskiej. W dzienniczku mistyczki jest wymieniany kilkadziesiąt razy. Misją Ojca Andrasza było propagowanie kultu Bożego Miłosierdzia. Pod jego kierunkiem powstał obraz Jezusa Miłosiernego pędzla Adolfa Hyły, słynący dziś łaskami w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach; on też zapoczątkował uroczyste nabożeństwa ku czci Miłosierdzia Bożego w klasztornej kaplicy Zgromadzenia w Łagiewnikach (1943) i obchodzenie święta Miłosierdzia (1944). Z jego inicjatywy zbierano wspomnienia o Siostrze Faustynie, a on sam napisał książeczkę „Miłosierdzie Boże… ufamy Tobie”, popularyzującą nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

Podczas gromadzenia dokumentów beatyfikacyjnych Ojciec Mariusz Balcerak SJ natrafił na akcenty krynickie. Odkryła je także autorka książek o Ojcu Andraszu „(Ojciec Józef Andrasz - spowiednik świętych" i "Józef Andrasz SJ - kierownik duchowy świętej siostry Faustyny Kowalskiej) pani Stanisława Bogdańska, która również wzięła udział w spotkaniu w bibliotece. Ojciec Andrasz mający przez wiele lat problemy zdrowotne, przyjeżdżał do Krynicy na leczenie i rekonwalescencję. Po raz pierwszy jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. W 1945 r. mieszkał w Domu św. Elżbiety przy ul. Pułaskiego. Udokumentowaniem tych faktów są zdjęcia z Jego pobytów w uzdrowisku oraz wpisy w Kronice Sióstr Zgromadzenia św. Elżbiety w Krynicy – Zdroju.

Upamiętniając postać o. Józefa Andrasza SJ oraz Jego pobyty w Krynicy – Zdroju. czciciele Bożego Miłosierdzia z Sądecczyzny ufundowali pamiątkową tablicę na Górze Krzyżowej z napisem: „Tymi szlakami podążał w pierwszej połowie XX wieku ks. Józef Andrasz SJ”. Odsłonięcie miało miejsce w Święto Podwyższenia Krzyża, 14 września  2022 r.

„Jako wicepostulator procesu beatyfikacyjnego Ojca Józefa Andrasza przez kilka lat zapoznawałem się z dokumentacją dotyczącą Jego życia, posługi kapłańskiej, dzieł, które prowadził. Dzisiaj jest to już postać nieco zapomniana, ale w czasach sobie współczesnych był bardzo ceniony, uznawany za autorytet np. w kwestiach rozeznawania objawień mistycznych. Ale –co wydaje mi się najistotniejsze – to głębokie życie duchowe tego kapłana” – powiedział Ojciec M. Balcerak.

Ojciec Andrasz był też wielkim czcicielem Kultu Serca Jezusowego. Podjął ideę intronizacji Serca Jezusowego w rodzinach i poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Współpracował z Prymasem Augustem Hlondem, a po śmierci hierarchy z bł. Stefanem kardynałem Wyszyńskim.  Uroczystość poświęcenia naszego narodu miała miejsce 28 października 1951 roku.

Ojciec Mariusz Balcerak wyraził nadzieje, że już w niedługim czasie Ojciec Józef Andrasz SJ zostanie ogłoszony Sługą Bożym i prosił o modlitwę w tej intencji i za przyczyną tego Bożego kapłana.

  1. Mariusz Balcerak SJ (ur. 1979) – teolog, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego o. Józefa Andrasza, wiceprefekt bazyliki Najświętszego Serca Jezusa w Krakowie. Prowadzi rekolekcje ignacjańskie.

Wykorzystano materiały dostępne na stronie htpps// andrasz.jezuici.pl

 

Ojciec Józef Andrasz - w drodze do beatyfikacji Ojciec Józef Andrasz - w drodze do beatyfikacji Ojciec Józef Andrasz - w drodze do beatyfikacji

Array

Bibloteka narodowa instytut ksiazki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ACADEMICA - Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych polona.pl dyskusyjny klub ksiażki Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego instytut ksiazki - komputery dla  bibloteki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Ta strona używa mechanizmu ciasteczek (cookies). Więcej informacjiAkceptuj X