Pracowita świąteczna sobota w bibliotece w Bereście

W sobotę 18 grudnia w bibliotece w Bereście odbyły się przedświąteczne warsztaty plastyczne. Oczywiście, aby jeszcze bardziej poczuć klimat nadchodzącej wielkimi krokami Wigilii, na początku przeczytaliśmy sobie o tym jakie bożonarodzeniowe zwyczaje panują w innych krajach z książki „Święta na świecie”. W Australii na przykład pojazd Świętego Mikołaja ciągną kangury, a na Hawajach sanie zastąpił kajak, a renifery ustąpiły miejsca delfinom. Bardzo dziwaczną (przynajmniej dla nas), świąteczną potrawę mają natomiast Norwegowie. Potomkowie Wikingów zajadają się bowiem ze smakiem dorszem moczonym na przemian w wodzie i w ługu sodowym, dzięki czemu ryba staje się galaretowata, oślizła i pachnie… no cóż, podobno bardzo intensywnie. Tymczasem w Rosji podczas wigilijnej kolacji domownicy rzucają jedzeniem. To znaczy nie wszystkim co wpadnie im w rękę, tylko słodką mieszanką kaszy, maku, orzechów, rodzynek i miodu, czyli „Kutią”. Właśnie ten ostatni składnik jest w tym zwyczaju najważniejszy. Albowiem nasi wschodni sąsiedzi uważają, że jeżeli rzucona łyżką „Kutia” przylepi się do sufitu, zwiastować to będzie urodzajny dla pszczelarzy rok. Po tej dawce międzynarodowych świątecznych ciekawostek pełni natchnienia zabraliśmy się żwawo do roboty i w efekcie powstały przepiękne ozdobione zielone choinki. Na zakończenie dzielni uczestnicy wykonali jeszcze kilka zleconych im przez Mikołaja ćwiczeń i zmęczeni, ale zadowoleni, ze słodkimi upominkami w kieszeniach powrócili do domów. Wesołych Świąt i do zobaczenia!

Pracowita świąteczna sobota w bibliotece w Bereście Pracowita świąteczna sobota w bibliotece w Bereście Pracowita świąteczna sobota w bibliotece w Bereście