ładowanie

 Miłych czytelników informujemy, że dnia 4 maja (sobota) biblioteka centralna   przy ul. Szkolnej 3 będzie nieczynna. Zamówienia do książkomatu przyjmujemy do 15.00 2 maja 2024 r. Zamówienia składane po godzinie 15.00 będą realizowane w poniedziałek 6 maja 2024 r.

Wersja kontrastowa strony
Zanurz się
w krynickim zdroju wiedzy i kultury!
Jesteśmy z Wami już od 1947 roku!
.
Wstrzymaj

Projekcje filmu „Błogosławiona” z udziałem reżyser Wandy Różyckiej – Zborowskiej

Początek roku rozpoczął się w naszej bibliotece nową propozycją dla czytelników i wszystkich mieszkańców – projekcją filmów dokumentalnych. We wtorek 30 stycznia odbyły się dwie emisje filmu pt. „Błogosławiona” o bł. Natalii Tułasiewicz, w których wzięła udział reżyser Wanda Różycka – Zborowska. W porannej projekcji uczestniczyli głównie uczniowie z dwóch klas Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Krynicy – Zdroju. Emisja popołudniowa zgromadziła mieszkańców i kuracjuszy. Film przedstawia historię Natalii Tułasiewicz – jednej z dwóch świeckich kobiet spośród 108. Męczenników Polskich w czasie II Wojny Światowej. Opowiada o niezwykłej, młodej, wykształconej i pełnej życia kobiecie, która stałą się symbolem odwagi i nadziei. Autorką scenariusza i reżyserem filmu jest Wanda Różycka – Zborowska, która zrealizowała wielu filmów fabularnych i dokumentalnych, producentem Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, a producentem wykonawczym Janusz Tatarkiewicz

Głównym spoiwem łączącym wszystkie wątki obrazu filmowego są zapiski bohaterki filmu. Kierują one widza ku głębi i tajemnicy osobowości błogosławionej. Tło dla nich stanowią współczesne materiały dokumentalne oraz obrazy archiwalne ukazujące jej działalność patriotyczną. Przenikające się linie dramaturgiczne przedstawiają życie i osobowość postaci w wymiarach: zewnętrznym (osobistym i historycznym) oraz wewnętrznym (twórczym i duchowym). Ten reżyserski zabieg pozwala widzowi uzyskać szerokie i głębokie spojrzenie na postać błogosławionej Natalii, dostrzec wartości, które chciała nam przekazać oraz skonfrontować je z przesłaniem, które Bóg przed każdym z nas stawia: „Kładę dziś przed tobą życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo”. (Pwt 11,26).

Film wywołał wśród widzów zachwyt – pozując piękno i bogactwo życia Natalii, piękno przyrody, m. in. Krynicy i okolic (gdzie były kręcone niektóre sceny, bł. Natalia przyjeżdżała w latach międzywojennych do uzdrowiska), ale przede wszystkim jej dążenie do świętości.Po filmie odbywały się rozmowy z panią reżyser. Dotyczyły nie tylko samej realizacji obrazu, ale poruszały tematy wiary i osobistego dążenia do zbawienia każdego człowieka. Spotkania była tak poruszające, że niemal wszyscy uczestnicy emisji pozostali, aby w nich uczestniczyć.

Natalia Tułasiewicz (1906-1945). Polonistka, nauczycielka, poetka. Kochała ludzi, przyrodę, podróże. Fascynowała ją kultura, sztuka, muzyka. Dążąc do świętości, całe swoje życie opierała na Bogu.  Urodziła się w Rzeszowie w pobożnej i patriotycznej rodzinie. Po kilku latach przeniosła się z rodziną do Krakowa, a następnie do Poznania. Ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Poznańskim. Pracowała jako nauczycielka w Prywatnej

Powszechnej Szkole Koedukacyjnej pw. św. Kazimierza w Poznaniu, a później w Gimnazjum Sióstr Urszulanek. W listopadzie 1939 r., wysiedlona wraz z całą rodziną przez hitlerowców do Generalnej Guberni, trafiła najpierw do Ostrowca Świętokrzyskiego, następnie do Krakowa. Tam z ramienia Ośrodka Tajnego Nauczania sióstr urszulanek na ul. Starowiślnej podejmowała lekcje w krakowskich domach oraz na posadach wyjazdowych. Dbała, jak sama mówiła, aby wojna nie wyjałowiła z młodych dusz dobra i piękna. Pogłębiała swój rozwój zawodowy oraz duchowy. Organizowała dla grona przyjaciół tajne środy literackie i spotkania Sodalicji. Wiosną 1943 r. zdecydowała się na wyjazd w charakterze wolontariusza wydziału duszpasterskiego organizacji Zachód na przymusowe roboty do fabryki w Hannowerze. Tam Natalia pragnęła jako robotnica wśród robotnic mówić o Ewangelii oraz wspierać edukacyjnie i moralnie młode polskie dziewczęta w środowisku narażonym na wszelką łatwiznę moralną i ciężkie wojenne warunki. Błogosławiona Natalia wyruszyła do Niemiec w podwójnej roli – emisariusza rządu londyńskiego i świeckiego apostoła. Za swoją konspiracyjną działalność została aresztowana w kwietniu 1944 r., po wizycie nieostrożnego kuriera z Polski. Przesłuchiwana, torturowana w więzieniu gestapowskim w Kolonii, poniosła śmierć w komorze gazowej w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Wyselekcjonowana do gazu w Wielki Piątek 30 marca 1945 r.

Dzień później, 31 stycznia (w środę o godz. 9.00 i 16.00) był wyświetlany film o Wandzie Półtawskiej pt. „Duśka”, lekarce, bliskiej znajomej Jana Pawła II. Rano odbyła się emisja dla młodzieży, po południu dla wszystkich zainteresowanych. Podczas spotkania z panią reżyser Wandą Różycką – Zborowską, okazało się, że wśród oglądających film było kilka osób, które znały bądź współpracowały z Wandą Półtawską, także podczas jej pobytów w Krynicy.

Projekcja filmów rozpoczęła w naszej bibliotece cykl wydarzeń pn. Przystanek KRYNICA w drodze do ŚWIĘTOŚCI. Będą to spotkania, projekcje filmów, wystawy dotyczące pobytów w Krynicy osób, które stały się błogosławionymi i świętymi, bądź mogą być ogłoszeni beatyfikowani lub kanonizowani przez Kościół w przyszłości.

Projekcje filmu „Błogosławiona” z udziałem reżyser Wandy Różyckiej – Zborowskiej Projekcje filmu „Błogosławiona” z udziałem reżyser Wandy Różyckiej – Zborowskiej Projekcje filmu „Błogosławiona” z udziałem reżyser Wandy Różyckiej – Zborowskiej Projekcje filmu „Błogosławiona” z udziałem reżyser Wandy Różyckiej – Zborowskiej Projekcje filmu „Błogosławiona” z udziałem reżyser Wandy Różyckiej – Zborowskiej Projekcje filmu „Błogosławiona” z udziałem reżyser Wandy Różyckiej – Zborowskiej Projekcje filmu „Błogosławiona” z udziałem reżyser Wandy Różyckiej – Zborowskiej Projekcje filmu „Błogosławiona” z udziałem reżyser Wandy Różyckiej – Zborowskiej Projekcje filmu „Błogosławiona” z udziałem reżyser Wandy Różyckiej – Zborowskiej Projekcje filmu „Błogosławiona” z udziałem reżyser Wandy Różyckiej – Zborowskiej Projekcje filmu „Błogosławiona” z udziałem reżyser Wandy Różyckiej – Zborowskiej

 

Array

Bibloteka narodowa instytut ksiazki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ACADEMICA - Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych polona.pl dyskusyjny klub ksiażki Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego instytut ksiazki - komputery dla  bibloteki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
idź do początku strony