Przewodnik i autor opowiadał o Bieszczadach

Spotkanie pt. „Bieszczady nieoczywiste” z Łukaszem Bajdą – przewodnikiem i autorem okazało się bardzo interesujące dla licznej grupy uczestników. Pierwsze spotkanie autorskie po otwarciu biblioteki miało miejsce w środę 19 kwietnia, o godz. 16.00. Opowieść o tym ciekawym zakątku Polski uzupełniała prezentacja zdjęć. Spotkanie było retransmitowane, tak aby osoby, które nie zmieściły się w pomieszczeniach czytelni mogły je oglądać z korytarza pełniącego funkcję wypożyczalni książek.

Autor pokazał Bieszczady w nietypowy sposób. Opowiedział o historii tych terenów i początkach wypoczynku oraz turystyki, jeszcze przed powstaniem zapory. Sięgając do materiałów źródłowych sprostował też pewne fragmenty historii z okresów okupacji i lat powojennych, które były celowo przekłamane, m. in. o postaci generała Świerczewskiego. Zalesione wzgórza, dzika przyroda, nieodkryte ścieżki  Bieszczad to wspaniała inspiracja kilku powieści, piosenek oraz utworów poetyckich. Najbardziej znanym z nich, oprócz popularnej piosenki Wojciecha Gąsowskiego „Zielone wzgórza nad Soliną” jest wiersz Adama Ziemianina, śpiewany przez zespół Stare Dobre Małżeństwo  - „Bieszczadzkie anioły”.

Przewodnik i autor opowiadał o Bieszczadach Przewodnik i autor opowiadał o Bieszczadach Przewodnik i autor opowiadał o Bieszczadach