Różewicz w bibliotecznym Teatrze Czytelnika na Żywo

Teatralne spotkanie z książką to jedna z ostatnich propozycji naszej biblioteki, która ma na celu promowanie czytelnictwa i zachęcenie mieszkańców oraz kuracjuszy do skorzystania z kulturalnej oferty biblioteki. W ramach Teatru Czytelnika na Żywo w sobotę, 28 października odbyło się czytanie dramatu T. Różewicza pt. „Białe małżeństwo”. W rolę Bianki wcieliła się Anna Rakowska, aktorka Teatru Strefa Otwarta we Wrocławiu, natomiast Karolina Fortuna, występująca w Teatrze Odwróconym w Krakowie zagrała Paulinkę. Adaptacji sztuki dokonał Szymon Budzyk, który także wyreżyserował czytanie dramatu.

„Białe Małżeństwo” Tadeusz Różewicz napisał w 1973 r. Ponad czterdzieści lat temu dramat został uznany za kontrowersyjny i obsceniczny.  Akcja rozgrywa się na początku XX w. Dwie główne bohaterki: Bianka i Paulinka prowadzą w sypialni nocne rozmowy. Wśród tych rozmów i żartów pojawiają się tematy związane seksem, chociaż bohaterki niewiele wiedzą na ten temat. Przedstawienie w wykonaniu młodych aktorek było niezwykle żywiołowe, a poruszane tematy potraktowane z „przymrużeniem oka”. Artystki zachowały granicę dobrego smaku w pokazaniu rozterek inicjacyjnych dwóch młodych dziewcząt. W zaskakujący sposób wciągnęły też publiczność w akcję całej sztuki. Wybrani widzowie doskonale wcielili się w role pozostałych bohaterów dramatu, aczkolwiek nieujętych w adaptacji. Czytanie zakończyło się gromkimi brawami. W sobotnie popołudnie niewielka czytelnia biblioteki zamieniła się w kameralną salę teatralną, gdzie grający aktorzy byli dosłownie „na wyciągniecie ręki”. Taka prezentacja dzieł polskiej literatury współczesnej stworzyła niepowtarzalny klimat.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu pt. „JESTEM/Zaczytany”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program Partnerstwo dla książki).

Fot. Dorota Raniszewska, Biblioteka Publiczna w Krynicy-Zdroju