Spotkania pt. Pogaduchy o Krynicy wznowione

Biblioteka wraca do organizacji cyklicznych spotkań o różnej tematyce, które cieszyły się dużym zainteresowaniem odbiorców.  Wśród nich były spotkania dotyczące przeszłości Krynicy i jej mieszkańców pt. Pogaduchy o Krynicy. Pierwsze spotkanie po kilku miesiącach przerwy odbyło się w środę, 19 kwietnia. Wzięli w nim udział członkowie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy.  Dotyczyło kilku ciekawych tematów. Pierwszym z nich była prezentacja sylwetki pułkownika Romualda Dallmajera, powstańca styczniowego, lekarza wojskowego pracującego na przełomie XIX/XX w. w Serbii. Jego życiorys oraz związki z Krynicą zaprezentowała pani Zyta Turek. Efektem wielogodzinnych poszukiwań pani Zyty były artykuły, wzmianki i informacje źródłowe na temat udziału w walkach powstańczych, studiach, karierze zawodowej i działalności filantropijnej i społecznej. Oryginały dokumentów i zdjęcia pułkownika z rodziną udostępniła biblioteka. Romuald Dallmajer był częstym gościem Krynicy, zaprzyjaźnionym z Bronisławem Bablem, ale przede wszystkim dzięki koligacjom rodzinnym. Jego córka – Stanisława (założycielka teatru amatorskiego w Krynicy) wyszła za maż za aptekarza Hugona Nitribitta.  Kolejnym tematem była skocznia na ul. Leśnej. W miejscu nieistniejącego już obiektu powstała pamiątkowa tablica z ciekawymi informacjami. Podczas spotkania wyświetlane były nieznane zdjęcia Krynicy oraz identyfikowane domy i inne budynki.Pogaduchy o Krynicy są spotkaniami otwartymi dla wszystkich zainteresowanych naszą historią. Mają niepowtarzalny charakter, ponieważ mieszkańcy Krynicy i pasjonaci dawnych wydarzeń, opowieści dzielą się swoją wiedzą i pokazują rodzinne fotografie, pamiątki, dokumenty.

Spotkania pt. Pogaduchy o Krynicy wznowione Spotkania pt. Pogaduchy o Krynicy wznowione Spotkania pt. Pogaduchy o Krynicy wznowione