Warsztaty czytania wrażeniowego w Bereście

Dnia 7 czerwca w Filii Biblioteki w Bereście odbyły się warsztaty teatralne. Udział w nich wzięły dzieci z Berestu i okolic. Warsztaty dotyczyły czytania wrażeniowego, którego uczestnicy uczyli się przy pomocy pochodzącego z Japonii, teatrzyku obrazkowego kamishibai, a także bajki opracowanej przez dzieci na wcześniejszych warsztatach kamishibai. Na początku dzieci miały okazję zobaczyć jak prawidłowo przedstawić historię, przy użyciu tej formy prezentacji. Osoba czytająca, zmieniała obrazki umieszczone w małej skrzyneczce, wraz z rozwojem historii. Jednak okazało się, ze samo odczytanie bajki to nie wszystko, wiele zależy od sposobu interpretacji, od zaangażowania widza do wzięcia udziału w prezentowanej historii. Dzieciom ta część bardzo się podobała. Następnie mogły dokładnie przyjrzeć się jak wygląda sam teatrzyk, a także używane do niego karty. Każdy także miał okazję spróbować swoich sił prezentując fragmenty przygotowanych opowiadań. Na zakończenie zaś wszyscy wspólnie zastanawiali się nad tym jakie rodzaje zmysłów posiadamy, oraz w jaki sposób można każdy z nich pobudzić u widza w czasie prezentacji danego utworu. Wszystkim uczestnikom bardzo podobało się dzisiejsze spotkanie, pogłębili posiadaną już wiedzę, a także dowiedzieli się wielu nowych ciekawych rzeczy. Przede wszystkim poznali nową formę prezentacji utworów i miło spędzili ten wspólny czas.

Warsztaty te obyły się w ramach projektu "Z książką dla rodzinki godzinka", dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Program „Partnerstwo dla książki 2019”.