BÓG, HONOR, OJCZYZNA NA PIERWSZYM MIEJSCU
Dnia 29 maja w czytelni biblioteki miało miejsce niezwykłe, patriotyczne spotkanie z prof. Danutą Quirini – Popławską, podczas którego, pani profesor wspominała swojego ojca płk. Eugeniusza Quirini. Na o spotkaniu był także obecny syn prof. D. Quirini-Popławskiej – Łukasz Quirini-Popławski, który występował w mundurze dziadka, pochodzącym z czasów walk w II Korpusie generała Andersa.
Eugeniusz Quirini de Saalbruck (1891-1978). Podpułkownik dyplomowany piechoty Wojska Polskiego, autor prac naukowych dotyczących historii wojska. Studiował na Politechnice Lwowskiej. Działał w tajnych organizacjach: „Armia Polska” i „Zarzewie” we Lwowie. Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich, walczył w składzie I Brygady, później w szeregach 3 pułku piechoty II Brygady, z która odbył kampanie karpacką, besaradzką, bukowińską i wołyńską. Po odzyskaniu niepodległości został przyjęty do Wojska Polskiego. W wojnie bolszewickiej 1919- 1920 walczył na Polesiu już, jako oficer w 34. Pułku piechoty. Ukończył Wyższą Szkołę Wojenną, uzyskują tytuł oficera dyplomowanego. Pracował m.in. w Oddziale II Sztabu Generalnego w Warszawie, był szefem wojskowego Instytutu Naukowego w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej przedostał się na Zachów, najpierw do Francji (żołnierz Wojska Polskiego), potem do Anglii, gdzie służył w Polskich Siłach Zbrojnych (II Korpusie Polskim gen. Andersa). Po powrocie do kraju w 1947 r., zamieszkał w Krynicy. Uczył języka angielskiego w krynickim LO, zdobył uprawnienia tłumacza przysięgłego, pracował, jako magazynier, a następnie referentem w PSS „Społem”. Zmarł w Krynicy. Uhonorowany wieloma odznaczeniami: m. in. Krzyżem Virtuti Militari V i IV klasy, siedmiokrotnie Krzyżem Walecznych, austriackim Wielkim Srebrnym Medalem Waleczności, angielskimi Medalem Obrony i Medalem za Wojnę 1939 -1945.
Niezwykła opowieść o życiu Eugeniusza Quirini zachwyciła także młodzież licealną. Pani profesor w tym samym dniu odwiedziła Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy- Zdroju. Poprowadziła spotkanie pt. „Losy Polaków w czasie I wojny światowej w świetle rodzinnych dokumentów płk. Eugeniusza Quirini”. Tematem spotkania była nie tylko postać jej ojca i jego udział w walkach I i II wojny światowej, ale historia Polski, dążenia kolejnych pokoleń do odzyskania Niepodległości i kultywowanie patriotycznych tradycji w rodzinach polskich w czasach zaborów.
Array