ładowanie
Wersja kontrastowa strony
Zanurz się
w krynickim zdroju wiedzy i kultury!
Jesteśmy z Wami już od 1947 roku!
.
Wstrzymaj

BÓG, HONOR, OJCZYZNA NA PIERWSZYM MIEJSCU

Dnia 29 maja w czytelni biblioteki miało miejsce niezwykłe, patriotyczne spotkanie z prof. Danutą Quirini – Popławską, podczas którego, pani profesor wspominała swojego ojca płk. Eugeniusza Quirini. Na o spotkaniu był także obecny syn prof. D. Quirini-Popławskiej – Łukasz Quirini-Popławski, który występował w mundurze dziadka, pochodzącym z czasów walk w II Korpusie generała Andersa.

Eugeniusz Quirini de Saalbruck (1891-1978). Podpułkownik dyplomowany piechoty Wojska Polskiego, autor prac naukowych dotyczących historii wojska. Studiował na Politechnice Lwowskiej. Działał w tajnych organizacjach: „Armia Polska” i „Zarzewie” we Lwowie. Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich, walczył w składzie I Brygady, później w szeregach 3 pułku piechoty II Brygady, z która odbył kampanie karpacką, besaradzką, bukowińską i wołyńską. Po odzyskaniu niepodległości został przyjęty do Wojska Polskiego. W wojnie bolszewickiej 1919- 1920 walczył na Polesiu już, jako oficer w 34. Pułku piechoty. Ukończył Wyższą Szkołę Wojenną, uzyskują tytuł oficera dyplomowanego. Pracował m.in. w Oddziale II Sztabu Generalnego w Warszawie, był szefem wojskowego Instytutu Naukowego w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej przedostał się na Zachów, najpierw do Francji (żołnierz Wojska Polskiego), potem do Anglii, gdzie służył w Polskich Siłach Zbrojnych (II Korpusie Polskim gen. Andersa). Po powrocie do kraju w 1947 r., zamieszkał w Krynicy. Uczył języka angielskiego w krynickim LO, zdobył uprawnienia tłumacza przysięgłego, pracował, jako magazynier, a następnie referentem w PSS „Społem”. Zmarł w Krynicy. Uhonorowany wieloma odznaczeniami: m. in. Krzyżem Virtuti Militari V i IV klasy, siedmiokrotnie Krzyżem Walecznych, austriackim Wielkim Srebrnym Medalem Waleczności, angielskimi Medalem Obrony i Medalem za Wojnę 1939 -1945.

Niezwykła opowieść o życiu Eugeniusza Quirini zachwyciła także młodzież licealną. Pani profesor w tym samym dniu odwiedziła Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy- Zdroju.  Poprowadziła spotkanie pt. „Losy Polaków w czasie I wojny światowej w świetle rodzinnych dokumentów płk. Eugeniusza Quirini”. Tematem spotkania była nie tylko postać jej ojca i jego udział w walkach I i II wojny światowej, ale historia Polski, dążenia kolejnych pokoleń do odzyskania Niepodległości i kultywowanie patriotycznych tradycji w rodzinach polskich w czasach zaborów.

BÓG, HONOR, OJCZYZNA NA PIERWSZYM MIEJSCU BÓG, HONOR, OJCZYZNA NA PIERWSZYM MIEJSCU BÓG, HONOR, OJCZYZNA NA PIERWSZYM MIEJSCU BÓG, HONOR, OJCZYZNA NA PIERWSZYM MIEJSCU BÓG, HONOR, OJCZYZNA NA PIERWSZYM MIEJSCU BÓG, HONOR, OJCZYZNA NA PIERWSZYM MIEJSCU

 

Array

Bibloteka narodowa instytut ksiazki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ACADEMICA - Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych polona.pl dyskusyjny klub ksiażki Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego instytut ksiazki - komputery dla  bibloteki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
idź do początku strony