Z książką od papirusu do gigabajtów - zajęcia w Muszynce

W dniu 17 maja 2022r. odbyły się pierwsze zajęcia w klasach I - III Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Muszynce w ramach projektu pt.: ”Z książką od papirusu do gigabajtów”. Podczas warsztatów starsze „Kruszynki” obejrzały prezentację multimedialną o ewolucji książki. Następnie pracując w grupach, układały chronologicznie etapy  rozwoju książki. Głównym celem tego projektu było stworzenie wspólnej książki z czasów sumeryjskich pt.: „Księga przysłów”. Każde dziecko miało przypisane dla siebie przysłowie o miesiącu, następnie pisało na rozwałkowanej glinie patyczkiem znaki sumeryjskie odpowiadające obecnym znakom literowym.

W drugiej części zajęć dzieci wysłuchały fragmentu książki  o skamielinach Matta Robertsona pt.: „Kochamy dinozaury”.  Z tej książki dowiedziały się jak na przestrzeni milionów lat powstały skamieliny. Następnie metodą gipsorytu „Kruszynki” wykonały własną skamielinę. Na kawału płyty kartonowo-gipsowej wydrapywały szczątki dinozaura, potem malowały farbą plakatową i odbijały pomalowany gipsoryt na kartce papieru.

Zwieńczeniem dzisiejszych zajęć było wykonanie własnej dzidy i  wydanie okrzyku jaskiniowca „jabadabado”

Po wyschnięciu „kartek sumeryjskich”, nastąpi wypalenie prac. Po wypale kartki zostaną związane sznurkiem tworząc ”Książkę przysłów”.

Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MKiDN_kolor