Zakazana prawda. Ks. Władysław Gurgacz – kapłan Żołnierzy Niezłomnych

30 października br. w czytelni naszej biblioteki odbyło się kolejne spotkanie dotyczące dziedzictwa kulturowego naszego regionu z okresu międzywojennego, II wojny światowej i okupacji oraz pierwszych lat oporu antykomunistycznego. W spotkaniu wzięła udział grupa młodzieży licealnej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krynicy- Zdroju. Uczestnicy poznali postać ks. Władysława Gurgacza, jezuity, który był od 1947 r. kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Był to oddział partyzancki działający w pobliżu Krynicy, na terenie Hali Łabowskiej. Ks. Gurgacz sprawował opiekę duszpasterską nad tymi żołnierzami. Po aresztowaniu został skazany na śmierć. Wyrok wykonano w więzieniu na Montelupich 14 września 1949 r. Spotkanie było połączone z prezentacją multimedialną oraz obejrzeniem fragmentów filmu dokumentalnego – opowieści mieszkańca Krynicy o pomocy partyzantom, której udzielała jego rodzina. W odwecie rodzice zostali aresztowani i uwięzieni. Postać księdza Gurgacza jest związana naszym miastem poprzez Jego posługę kapelana Siostrom Służebniczkom w tzw. sierocińcu (ochronka w obecnej Parafii Św. Antoniego) oraz głoszenie słynnych kazań w krynickich kościołach.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu Patriotyzm Jutra, realizowanego przez Fundację Sztuka Teatru, w partnerstwie z Biblioteką Publiczną.

Zakazana prawda. Ks. Władysław Gurgacz – kapłan Żołnierzy Niezłomnych Zakazana prawda. Ks. Władysław Gurgacz – kapłan Żołnierzy Niezłomnych Zakazana prawda. Ks. Władysław Gurgacz – kapłan Żołnierzy Niezłomnych