ładowanie
Wersja kontrastowa strony
Zanurz się
w krynickim zdroju wiedzy i kultury!
Jesteśmy z Wami już od 1947 roku!
.
Wstrzymaj

Zapraszamy!

W dniu 12 grudnia br. o godz. 18.00 w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu odbędzie się wyjątkowy koncert – Wigilia św. Andrzeja - śpiewogra do muzyki Adam Wrońskiego (libretto Franciszek Dominik). Na prośbę Biblioteki Raczyńskich krynicka książnica włączyła się w promocję i transmisję tego wyjątkowego wydarzenia.

W dniu koncertu - 12 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy do siedziby Biblioteki Publicznej w Krynicy – Zdroju (ul. Szkolna 3) na wspólne oglądanie bezpośredniej transmisji widowiska. Dla mieszkańców będzie to znakomita okazja, by odświeżyć pamięć o Adamie Wrońskim - kompozytorze o wielkiej charyzmie, skrzypku i wieloletnim dyrygencie krynickiej Orkiestry Zdrojowej na przełomie XIX/XX w. nazywanym „polskim Straussem", który na stałe wpisał się w historię uzdrowiska i miasta.

Transmisję można też będzie obejrzeć indywidualnie, on-line na swoich urządzeniach, za pośrednictwem FB Biblioteki Raczyńskich lub kanału YouTube.

https://www.facebook.com/Biblioteka.Raczynskich/

https://bracz.edu.pl/

„Wigilia św. Andrzeja" w oryginale jest to "obrazek ludowy ze śpiewami i tańcami" rozpisany na 19 głosów orkiestrowych. Na potrzeby koncertu został przeinstrumentowany na kwintet: dwoje skrzypiec, altówkę, wiolonczelę i fortepian i dokonał tego kompozytor i dyrygent Mariusz Matuszewski. W widowisku wystąpią studenci i pedagodzy z Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz artyści z Teatru Wielkiego w Poznaniu, reżyseruje Barbara Gutaj- Monowid, a kierownictwo muzyczne objęła Agnieszka Nagórka. Muzyka podczas przedstawienia będzie wykonywana na żywo. Wydarzenie inicjuje cykl pn. Spotkanie z Arcydźwiękiem.

Biblioteka Raczyńskich sięgnęła do kolekcji muzycznych teatraliów w swoich zbiorach, w których znajduje się oryginalna partytura na 19 głosów Adama Wrońskiego oraz egzemplarz suflerski z tekstem libretta. W obu tych cennych obiektach są adnotacje, że sztuka była wystawiana w Poznaniu w Teatrze Polskim m.in. w roku 1891. Partytury teatralne Wrońskiego są rzadkimi obiektami w zbiorach bibliotek, a wiele wskazuje nawet i na to, że Biblioteka Raczyńskich przechowuje jedyną w Polsce partyturę teatralną Wrońskiego, a wiadomo, że komponował ich wiele. Specjalnie na tę okazję został przygotowany afisz, nawiązujący zarówno do treści sztuki, jak i dawnych plakatów anonsujących to przedstawienie.

Dla Biblioteki Raczyńskich, która przeżywa swój jubileusz, w tym roku mija 195 lat, odkąd hr. Edward Raczyńskich ją ufundował, to szczególne wydarzenie i bez precedensu.

W imieniu Biblioteki Publicznej w Krynicy – Zdroju i organizatorów - Biblioteki Raczyńskich z Poznania serdecznie zapraszamy !

 

 

Bibloteka narodowa instytut ksiazki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ACADEMICA - Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych polona.pl dyskusyjny klub ksiażki Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego instytut ksiazki - komputery dla  bibloteki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
idź do początku strony