ładowanie
Wersja kontrastowa strony
Zanurz się
w krynickim zdroju wiedzy i kultury!
Jesteśmy z Wami już od 1947 roku!
.
Wstrzymaj

„Źródło i Park Słotwiński”

Park Słotwiński to znane już od początków uzdrowiska miejsce spacerów kuracjuszy i mieszkańców. Celem tych wędrówek była woda lecznicza „Słotwinka” i najstarszy, z 1806 (lub 1808 r.) budynek Pijalni Słotwińskiej. W ostatnich tygodniach park ponownie odzyskał swój dawny blask – zostały wyremontowane nawierzchnie alejek i otwarta pijalnia. W najbliższym czasie zostanie uruchomiona nowa atrakcja – tężnia solankowa.  Ten niewielki, ale urokliwy zakątek Krynicy ma swoją ciekawą historię. Została ona pokazana na specjalnie przygotowanej przez naszą bibliotekę wystawie pt. „Źródło i Park Słotwiński”, którą można oglądać w budynku Pijalni Słotwińskiej.  Na sześciu planszach zaprezentowano najdawniejsze widoki Parku Słotwińskiego, w tym reprodukcję obrazu Wojciecha Gersona z II połowy XIX w. oraz pierwszą fotografię tej okolicy autorstwa Z. Edera z 1872 r. czy ilustracje przedstawiające Pijalnię Słotwińską z czasów, kiedy jeszcze znajdowała się na Deptaku i była częścią tzw. chińskiego pawilonu. Wystawa pokazuje także walory lecznicze wody Słotwinki, która jest szczawą silnie hipoosmotyczną, skuteczną w leczeniu przewlekłych nieżytów przewodu pokarmowego. Na ekspozycji nie zabrakło także informacji o samym parku, który zajmuje obszar 7,6 h. Zieleń w Parku Słotwińskim ma charakter krajobrazowy, rosnące tam drzewa to głównie jesiony, klony, jawory i brzozy, a także kilka gatunków drzew iglastych. Roślinność szczególnie pięknie prezentuje się jesienią, co przez lata utrwalali na swoich zdjęciach kryniccy fotografowie.

„Źródło i Park Słotwiński” „Źródło i Park Słotwiński” „Źródło i Park Słotwiński” „Źródło i Park Słotwiński” „Źródło i Park Słotwiński” „Źródło i Park Słotwiński”

Array

Bibloteka narodowa instytut ksiazki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ACADEMICA - Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych polona.pl dyskusyjny klub ksiażki Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego instytut ksiazki - komputery dla  bibloteki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
idź do początku strony